Lukašenko v reakci na sankce vykázal velvyslance Polska a EU

zdroj: Rada EU.

Bělorusko včera (28. února) vyzvalo polského velvyslance a vedoucí stálé mise EU v Minsku, aby opustili běloruské hlavní město a vrátili se domů ke konzultacím. Běloruské ministerstvo zahraničí tak reagovalo na zpřísnění sankcí vůči představitelům autokratického režimu prezidenta Lukašenka, na němž se v pondělí dohodly státy EU.

Mezi Běloruskem a EU došlo ve včerejších odpoledních hodinách k diplomatické přestřelce. Běloruské ministerstvo zahraničí totiž vyzvalo velvyslance Polska a vedoucí stálého zastoupení EU, aby se neprodleně sbalili a opustili zemi.  

Zároveň kontaktovalo své ambasadory ve Varšavě a Bruselu a nařídilo jim, aby se vrátili domů ke konzultacím.

Důvodem jsou zpřísněné sankce, které v pondělí na běloruský režim autokratického prezidenta Alexandra Lukašenka uvalily členské země EU. Evropská sedmadvacítka se totiž rozhodla, že rozšíří černou listinu o přibližně 20 osob, vůči nimž budou sankce uplatňovány.  

Na seznamu, který v současné době čítá již kolem 250 lidí, se tak ocitla jména především zástupců běloruské policie a justice. Tyto osoby nesmějí vycestovat na území EU a nemají ani přístup ke svým účtům v západních zemích.  

Vůči Bělorusku bylo v minulosti zavedeno i embargo na prodej zbraní a byly také zmraženy veškeré aktivity podniků napojených na Lukašenka. Sankce platí od počátku loňského roku, kdy se na nich kvůli represím vůči opozici po kontroverzích prezidentských volbách dohodla EU a USA (např. EurActiv 31.1.2011). 

Zpět se chystá i český velvyslanec 

Kvůli zhoršení vztahů mezi EU a Běloruskem se včera konala mimořádná schůzka velvyslanců členských zemí, kterou svolala vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton

Země, které mají v Minsku své diplomatické zastoupení, se na ní dohodly, že jako projev solidarity a jednoty stáhnou své velvyslance.  

Učiní tak i Česká republika. Do Prahy ke konzultacím o dalším postupu tak zamíří mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky v Bělorusku Jiří Karas. 

„Ministerstvo zahraničních věcí ČR je přesvědčeno, že toto rozhodnutí povede k dalšímu odcizení Běloruské republiky a Evropské unie,“ uvedl Černínský palác.