Bělorusko propustilo dva politické vězně, EU krok uvítala

Alexandr Lukašenko, běloruský prezident; zdroj: WikimediaCommons.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko o víkendu propustil na svobodu dva protirežimní aktivisty, kteří skončili za mřížemi poté, co kritizovali průběh prezidentských voleb v roce 2010. Evropská unie Lukašenkův krok přivítala, avšak i nadále trvá na propuštění všech zbývajících politických vězňů.

Režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka o víkendu propustil dvojici opozičních aktivistů, kteří na konci roku 2010 kritizovali průběh prezidentských voleb, v nichž počtvrté v řadě zvítězil právě Lukašenko. Jedná se o bývalého ministra zahraničí a prezidentského kandidáta Andreje Sannikova a jeho společníka Dmitrije Bandarenka, který mu v prezidentské kampani pomáhal. Sannikov byl odsouzen na pět let nepodmíněně.

Evropská unie gesto běloruského režimu uvítala, nicméně i nadále trvá na tom, aby byli propuštění všichni vězni, kteří si v běloruských věznicích odpykávají tresty za protirežimní vystupování.

„Vyzývám běloruské úřady, aby nyní bezpodmínečně propustily všechny ostatní politické vězně a přestaly jim upírat jejich občanská a politická práva. Tyto kroky by zcela určitě přispěly k tomu, že bychom mohli začít pracovat na zlepšování vztahů mezi EU a Běloruskem,“ uvedla Catherine Ashton, vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.

Štefan Füle, evropský komisař zodpovědný za politiku rozšíření, dodal: „Všichni političtí vězni musí být propuštěni a rehabilitováni, jen pak se mohou vztahy s Minskem normalizovat.“

Běloruské úřady zadržely po loňských prezidentských volbách několik stovek lidí, kteří protestovali proti údajně zmanipulovaným výsledkům voleb. Organizace na ochranu lidských práv odhadují, že za mřížemi skončilo víc než 700 osob. Většina z nich vyvázla nakonec s mírným trestem, ale odhaduje se, že přibližně dvě desítky lidí úřady stále vězní.

EU zatýkání politických oponentů Lukašenkova režimu ostře odsuzovala od samého začátku (EurActiv 20.12.2010). Spolu se Spojenými státy pak na zemi uvalila řadu sankcí, které měly režim přinutit, aby politické represe zmírnil. V reakci na ně Minsk vykázal polského velvyslance a vedoucí stálé mise EU ze země (EurActiv 29.2.2012).  

„Je to výsledek solidarity, bez ní by nikdy k takovému rozhodnutí nedošlo,“ řekl po telefonu agentuře Reuters Sannikov.

Bělorusko se během Lukašenkova vládnutí dosud opíralo o spojenecké Rusko, které podporovalo zemi především po stránce energetické. Bělorusko slouží jako nárazník mezi Ruskem a zeměmi NATO. Je rovněž důležitou tranzitní zemí pro plyn tekoucí z Ruska do Evropy.

(EurActiv/Reuters)