Barroso vyzval Ukrajinu k reformám, Janukovič souhlasil

Evropská integrace je pro nás klíčovou záležitostí, prohlásil na včerejší (1. března) tiskové konferenci v Bruselu nový ukrajinský prezident Viktor Janukovič poté, co se setkal s předsedou Evropské komise Barrosem a „evropským prezidentem“ Van Rompuym. Jeho další kroky povedou do Moskvy.

„Evropská integrace je klíčovou prioritou naší zahraniční politiky a také strategií pro provádění systematických sociálních a ekonomických reforem,“ prohlásil Viktor Janukovič, nový prezident Ukrajiny, po bruselském setkání s lídry Evropské unie – předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem, stálým předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuym a šéfem Evropského parlamentu Jerzym Buzkem.  

Janukovič, který na tiskové konferenci hovořil ukrajinsky (jeho mateřštinou je ruština a ukrajinsky se naučil až v nedávné době), prohlásil, že vedle integrace s Evropskou unií, se Ukrajina bude soustředit na „obnovení přátelských a dobrých sousedských vztahů s Ruskem a ostatními sousedy a na strategické partnerství s USA“. Zároveň dodal, že podle jeho názoru má i Unie velký zájem na zlepšení vztahů mezi Kyjevem a Moskvou.  

„Evropská unie nemá o moc menší zájem než Ukrajina na obnovení našich vztahů s Ruskem. Bude to mít dopad na společenské a ekonomické otázky, včetně těch v Evropské unii,“ uvedl. Do hlavního města Ruské federace se Janukovič chystá 5. února.  

Nečekejte žádné velké změny v zahraniční politice Ukrajiny 

Viktor Janukovič, který v únorových prezidentských volbách porazil současnou premiérku Ukrajiny Juliji Tymošenko (EurActiv 15.2.2010), byl do funkce slavnostně uveden na konci minulého týdne (EurActiv 26.2.2010).  

Cíl první zahraniční návštěvy čerstvě inaugurovaného prezidenta, která může ledacos napovědět o směřování jeho zahraniční politiky, byl v médiích hodně spekulován. Ač Janukovič zpočátku váhal, zda se místo Bruselu raději nevydat na východ – do Ruska, nakonec přece jen upřednostnil setkání s evropskými politiky.  

Nicméně po schůzce s prezidentem EU Van Rompuym Janukovič prohlásil, že v zahraniční politice jeho země nelze očekávat žádné dramatické změny. V souvislosti se vztahy Kyjeva a NATO ukrajinský prezident uvedl, že jejich rozvoj bude pokračovat, ale „dosavadní status Ukrajiny se nezmění“.

Reformy, reformy, reformy 

„Chápeme, co od nás Evropa požaduje: reformy. Jsme připraveni řešit klíčové problémy, chceme být realisty,“ pronesl ukrajinský prezident v Bruselu a reagoval tak na slova předsedy Komise Barrosa, který Ukrajinu k provedení nezbytných reforem vyzval.

Ukrajinu totiž hluboce zasáhla hospodářská krize a kromě ekonomických potíží ji v současné době trápí i krize vnitropolitická, která vyústila až v přijetí rozpočtového provizoria. Nedodržení rozpočtových pravidel pak zabránilo realizaci již přislíbené půjčky od Mezinárodního měnového fondu (MMF).  

„Jestliže budou provedeny reformy v plynárenském sektoru, věřím, že mezinárodní finanční instituce budou schopny Ukrajině poskytnout finanční pomoc,“ řekl Barroso, který nového prezidenta vyzval, aby jeho země stabilizovala svou roli jako partnera Evropy při transportu ruského zemního plynu. Janukovič prohlásil, že Ukrajina je v tomto ohledu připravena plnit své povinnosti a pokusí se proto i o zlepšení vztahů s Ruskem.  

Šance na uzavření asociační dohody vzrostly

„Pro EU je klíčové, aby nové ukrajinské vedení zajistilo v zemi stabilitu. Jak toho dosáhne, je jeho věcí,“ prohlásil také šéf Evropské komise a připustil, že Unie je ochotná s Ukrajinou jednat o uzavření asociační dohody, kterou Kyjevu nabídla již na podzim roku 2008 (EurActiv 10.9.2008). Nabídka však byla následně pozastavena kvůli půtkám na ukrajinské vnitropolitické scéně. 

Kromě debaty o možném uzavření dohody o volném obchodu José Barroso připustil, že obě strany diskutovaly i zavedení bezvízového styku.  Nejdříve však musí být přijat „konkrétní časový plán“, odmítl Barroso více prozradit.  

Podobné časové plány byly v minulosti uzavřeny se západobalkánskými zeměmi – Srbskem, Makedonií a Černou Horou. Tato trojice státu již podmínky splnila a jejich občané se mohou od prosince loňského roku těšit z cestování do zemí Evropské unie, aniž by k tomu potřebovali žádat o vízum (EurActiv 1.12.2009). 

Další kroky

  • 3. března: hlasování o důvěře vládě premiérky Julije Tymošenko v ukrajinském parlamentu.
  • 5. března: Janukovičova oficiální návštěva Moskvy.