Automobily stojí v cestě dohodě s Korejci

V sobotu se v korejské metropoli Soulu uskutečnil Summit EU-Korea pod vedením českého prezidenta Václava Klause. Překonat rozpory nad citlivými otázky připravované dohody o volném obchodu se vyjednavačům nepodařilo – její podepsání musí zařídit švédské předsednictví.

Historicky první summit EU-Korea měl přispět k urychlené ratifikaci smlouvy o volném obchodu. Nestalo se. Na setkání, kterému dominovali tři muži: český prezident Václav Klaus, předseda Evropské komise José Manuel Barroso a korejský prezident I Mjong-bak, se jasně ukázalo, že hospodářská krize škodí volnému obchodu.

Státníkům se nepodařilo překonat rozpory nad některými citlivými otázkami – především pak korejskými refundacemi. Tamní výrobci mají totiž v případě, že dovážejí součástky ze třetích zemí a následně exportují hotové výrobky nárok na vrácení zaplacených celních poplatků. V praxi to probíhá například tak, že korejská automobilka levně nakoupí některé součástky v Číně a clo (které by tyto importy podstatně zdražovalo) za ní zaplatí „erár“.

Tyto praktiky ale považují unijní vyjednavači za „nepřípustné narušení volné soutěže“. V takovém postoji je samozřejmě podporuje především mocná lobby evropských výrobců automobilů. Liberální ekonomové však namítají, že odmítáním státních subvencí Unie de-facto odpírá „dárek“ pro unijní spotřebitele (v podobě nižších cen aut) od korejských daňových poplatníků.

Odpůrci refundací však argumentují výrazným nepoměrem v dovozech a vývozech automobilů mezi Unií a Koreou. Zatímco Korejci si loni koupili 33 tisíc evropských vozů, obyvatelé Unie si pořídili 409 tisíc aut vyrobených v Koreji. Připomeňme ještě, že v evropském automobilovém průmyslu je přímo zaměstnáno asi 2,3 milionů lidí a dalších 10 milionů pracuje v navazujících odvětvích.

Český prezident Václav Klaus na tiskové konferenci jasně řekl, že s podepsáním dohody o volném obchodu nelze počítat v tomto pololetí – tedy za českého předsednictví. Zklamání mírnil prohlášením o „správném směřování“ obou partnerů k „praktičtější spolupráci“. Jeho korejský protějšek I Mjong-bak prohlásil, že rozhovory už jsou „ve své finální fázi“.

Pozorovatelé se však bojí, aby jednání s Jižní Koreou – i přes optimistická prohlášení politiků – nakonec neuvízla na mrtvém bodě. Pak by hrozilo, že Unii předstihnou Spojené státy, které čeká v červnu další kolo rozhovorů o obchodu s Koreou.

Evropská unie je s objemem obchodů ve výši téměř 100 miliard dolarů ročně druhým největším partnerem Koreje (hned po Číně). Jednání o klíčové dohodě budou na ministerské úrovni pokračovat na konci června v Paříži.