Ashton: Izraelské osady ohrožují blízkovýchodni mírový proces

Izraelské plány na výstavbu nových osad v okupovaném východním Jeruzalému ohrožují mírové rozhovory s Palestinci, prohlásila během své návštěvy Egypta vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku Catherine Ashton.

Catherine Ashton, vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, během svého včerejšího projevu (15. března) na setkání Ligy arabských států v egyptské Káhiře, označila pokračování výstavby izraelských osad na území, na kterých by měl v budoucnosti vzniknout palestinský stát, za ilegální.

Plán na výstavbu 1.600 nových domovů pro židovské obyvatele ve východním Jeruzalému, který je od roku 1967 Izraelem okupován, vyděsil palestinské vedení a podepsal se i na tradičně dobrém spojenectví se Spojenými státy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odmítl, že by izraelská vláda zamýšlela počet židovských osad uvnitř i vně svatého města snižovat.

„Pozice EU ohledně osadnictví je jasná. Osady jsou ilegální,“ prohlásila během svého projevu Ashton. „Nedávné izraelské rozhodnutí vystavět nové bytové jednotky ve východním Jeruzalému ohrožují a podkopávají křehkou dohodu o zahájení brzkých rozhovorů.“

Evropská unie je společně se Spojenými státy americkými, Organizací spojených národů (OSN) a Ruskem členem tzv. kvartetu, který se snaží o obnovení mírových rozhovorů mezi Izraelem a Palestinou. Šéfka evropské diplomacie plánuje, že se s představiteli trojice těchto států setká na konci týdne v Moskvě.

„Doufám, že v pátek budete svědky toho, že znovu oživený kvartet bude schopen spolupracovat a popožene celý proces kupředu,“ netajila své ambice Ashton na tiskové konferenci, která následovala po skončení jejího projevu.

Ashton se již dříve setkala s egyptským ministrem zahraničí Aboulem Gheitem, který prohlásil, že mírové rozhovory musí být nastartovány i přes pokračující osadnickou činnost židovského státu.

Opak si ale myslí zástupci Palestinců, kteří již dopředu avizovali, že pokud nebude izraelský plán výstavby zrušen, mírový proces za asistence USA nemá šanci na úspěšné dokončení.

Izraelsko-americké vztahy jsou na bodu mrazu

Předseda vlády židovského státu Benjamin Netanjahu podle informací místního tisku včera hovořil se svými největšími evropskými spojenci – italským premiérem Silviem Berlusconim a německou kancléřkou Angelou Merkel. Jestřáb izraelské politiky se jim prý snažil vysvětlit okolnosti nedávné roztržky s dalším důležitým spojencem USA.

K ochlazení vztahů mezi Izraelem a USA došlo minulé úterý během návštěvy amerického viceprezidenta Joea Bidena v Jeruzalému. Izraelský ministr vnitra jen několik málo hodin po Bidenově tiskové konferenci totiž oznámil, že židovský stát plánuje výstavbu půldruhého tisíce nových osad na okupovaných územích.

Netanjahu údajně označil načasování oznámení osadnického projektu za omyl a slíbil, že se podobná situace nebude v budoucnu opakovat.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clinton v reakci na izraelskou omluvu uvedla, že problémem není načasování oznámení, nýbrž jeho podstata.

Catherine Ashton do Egypta dorazila již v neděli a její další kroky, které jsou součástí první okružní jízdy po zemích Blízkého východu, povedou nejprve do Izraele a následně pak do Sýrie, Libanonu a Jordánska.

(EurActiv ve spolupráci s Reuters).