Angela Merkel nepodporuje rychlý vstup Ukrajiny do EU

Německá kancléřka Angela Merkel se během své jednodenní návštěvy Kyjeva vyslovila pro podpis Stabilizační a asociační dohody EU s Ukrajinou, nicméně vyjádřila pochybnosti nad možným rychlým vstupem Ukrajiny do Unie.

Ukrajina je významným strategickým partnerem EU, protože přes její území přichází do Unie 80% zemního plynu, který EU čerpá z Ruska. Vztahy EU s Ukrajinou prozatím upravuje Dohoda o partnerství a spolupráci z března 1998. V roce 2007 pak začala jednání o vzniku zóny volného obchodu.

Dalším krokem k posílení vztahů EU s Ukrajinou je uzavření Stabilizační a asociační dohody. Ta by měla být hlavním bodem jednání zářijového summitu EU – Ukrajina. Prozatím poslední summit EU-Ukrajina se konal v roce 2004 v Haagu.

Německá kancléřka Angela Merkel se během své jednodenní návštěvy Kyjeva setkala s ukrajinským prezidentem Viktorem Juščenkem a premiérkou Julií Timošenko. Angela Merkel prohlásila, že je více než pravděpodobné, že k finálnímu podpisu Stabilizační a asociační dohody (Stabilisation and Association Agreement – SAA) dojde zřejmě již během francouzského předsednictví – tedy do konce letošního roku. Zároveň však upozornila na to, že SAA ještě neznamená jistotu členství v Unii. Kancléřka zdůraznila, že EU má velmi omezenou absorpční kapacitu. Podpis SAA je přitom považován za nezbytný krok před možným vstupem do EU.

Premiérka Ukrajiny Julia Timošenko přitom již v lednu během svého vystoupení v Evropském parlamentu řekla, že Ukrajina je historicky evropský stát a 70% ukrajinských občanů podporuje vstup Ukrajiny do EU (viz Euractiv 31/01/2008).

Angela Merkel naopak odmítla komentovat případné členství Ukrajiny v NATO s tím, že je to záležitost pouze Ukrajiny a členských států NATO.