Americký ministr zahraničí Blinken dorazí do Evropy, setká se i s von der Leyenovou

© EPA

Šéf americké diplomacie Antony Blinken se příští týden v Bruselu setká se svými protějšky ze zemí NATO a s vrchními představiteli Evropské unie, oznámilo dnes americké ministerstvo zahraničí. Schůzky mají poskytnout příležitost k projednání „obav kolem Číny a Ruska“, dále otázek klimatických změn, kybernetické bezpečnosti a boje proti terorismu.

Návštěva Blinkena v Bruselu podle prohlášení potrvá od pondělka do čtvrtka. Setkání ministrů zahraničí členských zemí NATO je na programu v úterý a ve středu. Diskusím bude jako obvykle předsedat generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

Kromě něj a svých kolegů z evropských zemí se Blinken příští týden sejde také se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a vysokým představitelem EU pro zahraniční věci Josepem Borrellem.

„Schůzky v Bruselu potvrzují oddanost Spojených států našim spojencům a evropským partnerům,“ uvádí dnešní komuniké amerického ministerstva zahraničí. Hovořit se prý bude o dlouhodobých plánech NATO a společných výzvách včetně boje proti pandemii covidu-19 a „udržitelné globální obnovy ekonomiky“.

Blinken do Bruselu zavítá krátce po prvním letošním setkání amerických a čínských diplomatů a po návštěvě Jižní Koreje a Japonska, kde byl jedním z hlavních témat vztah mezi USA a Čínou.

EU ve spolupráci s USA uvalila sankce na ruské činitele za vážené porušování lidských práv v případu Navalného

Evropská unie dnes uvalila sankce na čtyři ruské představitele za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného a potlačování pokojných protestů. Využila při tom nový sankční lidskoprávní režim.