Američané skládají účty Obamově vládě

Barack Obama, prezident USA; zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Pete Souza.

Americký prezident Barack Obama a členové Demokratické strany v těchto chvílích s napětím vyčkávají, jaký bude osud jejich dalších chystaných reforem. Dnes (2. listopadu) totiž voliči hlasují o složení amerického Kongresu. Pokud v něm Demokraté ztratí většinu, Obamova administrativa se ocitne v nelehké situaci.

Volby do Kongresu Spojených států znamenají tradičně pro vládnoucího prezidenta jakési referendum o tom, zda občané s jeho politikou i nadále souhlasí. Pro nynějšího prezidenta Baracka Obamu proto dnešní hlasování představuje reálné riziko ztráty převahy jeho strany v americké politice. Část populace totiž není spokojená s tím, jak se prezident vyrovnává s tíživými problémy – slabou ekonomikou a vysokou nezaměstnaností.

Disponovat většinou v obou komorách Kongresu, tedy v Senátu a ve Sněmovně reprezentantů, jíž se momentálně těší Demokratická strana, je velmi výhodné. Většinová politická strana totiž díky své moci rozhoduje o tom, jaké zákony se budou projednávat a kdy se o nich bude hlasovat. Zároveň její členové tradičně obsazují nejvyšší posty ve všech výborech.

Volí se i guvernéři

Současně s volbami do Kongresu probíhají v USA i volby do vedení jednotlivých států. Voliči tak rozhodují o obsazení 37 guvernérských židlí.

Volby v jednotlivých státech nabývají v letošním případě navíc celostátního významu, a to z toho důvodu, že státy připravují návrh na překreslení volebních okrsků pro budoucí volby do Kongresu. Vítězové současných voleb budou moci tedy tyto hranice uzpůsobit ve prospěch svých kandidátů, kteří budou bojovat o křesla v příštích letech.

V poslední řadě voliči ve stejný den rozhodují i o politice v jejich vlastních státech, kdy se vyjadřují k nejrůznějším lokálním problémům formou referend a občanských iniciativ. Nejčastěji občané hlasují o tématech jako jsou změny v úrovni zdanění, o otázkách spojených s veřejným rozpočtem nebo administrativou. Horká debata se také rozproudila nad legalizací mariuhany pro osobní potřebu (případ Kalifornie) nebo nad právy zvířat.

Průzkumy mluví jasně

Politologové očekávají, že u voličů spíše zaboduje Republikánská strana, která si na své konto připíše větší počet mandátů. Důvod je jasný: podpora prezidentu Obamovi u americké veřejnosti značně ochabla. Prezident podle nich totiž nedokázal zajistit dostatečný růst ekonomiky, kterou neustále provází problémy s nezaměstnaností a vysoký schodek státního rozpočtu.

Předpokládá se proto, že Republikáni usednou na většinu křesel ve Sněmovně reprezentantů a dokonce možná i v Senátu, do něhož se podobně jako v tuzemsku volí každé dva roky pouze třetina senátorů na šestileté období.

Průzkumy veřejného mínění odhadují, že Republikáni ve volbách získají nejméně 50 míst v dolní komoře Kongresu. Na to, aby svrhli vládu Demokratů ve Sněmovně, by jim však postačil zisk pouze 39 mandátů. Převahu v Senátu by Republikánské straně zaručilo dalších deset křesel. Takový úspěch ale političtí analytici zpochybňují.

V případě, že Republikáni získají rozhodující moc alespoň v jedné z komor, život Obamovy administrativy se tím značně zkomplikuje. Takové rozložení sil by totiž zamávalo například s daňovou politikou nebo zákony, které se týkají změn klimatu a přistěhovalectví.

Obama přemlouvá voliče

V jednom z pravděpodobně nejsledovanějších volebních soubojů se utkají předseda Senátu z řad Demokratů Harry Reid a představitel Republikánů Sharron Angle. K tomu, aby Republikáni obsadili většinu křesel v Senátu, musí zvítězit v sedmi z osmi těsných kol v Kalifornii (Washington, Nevada, Wisconsin, Colorado, Pennsylvania, Illinois a Západní Virginie).

Samotný prezident Obama během uplynulého víkendu navštívil čtyři státy, ve kterých se snažil přesvědčit voliče, aby dali svůj hlas Demokratům. Další vedoucí představitelé Demokratické strany se před ukončením kampaně snažili povzbudit voliče především ve velkých klíčových státech. Podle odhadů je v současnosti v ohrožení více než  90 demokratických mandátů ve Sněmovně.

(EurActiv ve spolupráci s Reuters).