Američané si na cestu do Evropy budou muset ještě počkat. EU se zatím na otevření hranic nedohodla

© European Union

Země Evropské unie jednají o tom, pro občany kterých třetích zemí otevřou od července unijní hranice zavřené kvůli pandemii covidu-19. Mezi lidmi, kterým bude patrně ještě nějakou dobu vstup do EU zapovězen, jsou podle informací ČTK například Američané, Rusové či Brazilci.

Unijní diplomaté dnes jednali o kritériích, která musejí splňovat státy, aby se dostaly na „zelený seznam“. K definitivní dohodě zástupci členských zemí zatím nedospěli.

EU uzavřela své vnější hranice v březnu, kdy se v unijních zemích začala rychle šířit koronavirová nákaza. V té době také začaly kontroly na vnitřních hranicích mezi unijními státy. Zatímco tyto kontroly již členské země většinou tento měsíc zrušily, nyní řeší, jak naložit s doporučením od Evropské komise, aby od příštího týdne začaly postupně povolovat vstup i lidem z mimounijních zemí. Podle Bruselu by země měly být rozděleny do skupin a jejich obyvatelé vpouštěni do EU ve fázích odstupňovaných například po dvou týdnech.

Slovensko je proti plošnému otevření vnějších hranic EU, říká ministr zahraničí Korčok

Slovensko je podle šéfa diplomacie Ivana Korčoka proti plošnému otevření vnějších hranic EU pro občany třetích zemí.

Hlavním kritériem, o němž dnes jednali unijní velvyslanci, má být počet nakažených osob, který by neměl přesáhnout 16 nakažených na 100.000 obyvatel během dvou týdnů, což je aktuální průměr EU. Na dosud pracovním seznamu figurují přibližně dvě desítky států, mimo jiné některé balkánské země nebo část asijských států včetně Číny. Kvůli špatné epidemiologické situaci na něm naopak nejsou Spojené státy, řada latinskoamerických zemí či Rusko. V USA momentálně podle médií přesahuje výše zmíněný údaj stovku, zatímco v Rusku se pohybuje okolo 80.

„Je znát snaha, aby těch zemí na seznamu bylo méně,“ řekl ČTK zdroj obeznámený s průběhem dnešního jednání. Státy podle něj zatím nemají stejný pohled na to, jaká další kritéria by seznam měl odrážet, zda například jako důležité hledisko brát fakt, jestli konkrétní země pouštějí na své území obyvatele EU.

Washington chce situaci vyřešit

Americký prezident Donald Trump v březnu bez konzultací s evropskými partnery rozhodl o jednostranném zákazu cest občanů EU do Spojených států. Začátkem června naznačil, že by se omezení mohlo brzy uvolnit, unijní země však vzhledem k situaci svá omezení v první fázi rušit nehodlají.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes novinářům řekl, že Washington je s evropskými zeměmi v kontaktu a chce situaci vyřešit. „Určitě nechceme působit problémy někde jinde. Jsem si velmi jistý, že to v nadcházejících týdnech vyřešíme, nejen mezi Spojenými státy a EU, ale i mezi Spojenými státy a zbytkem světa,“ prohlásil šéf americké diplomacie.

Obchodní válka pokračuje. Spojené státy chtějí uvalit cla na evropská piva či auta

Spojené státy zvažují cla za 3,1 miliardy dolarů (přes 73 miliard Kč) na zboží z Francie, Německa, Španělska a Británie. Podle úterního návrhu Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR) Washington plánuje cla na evropský vývoz oliv, piva, ginu a některých aut.

Unijní země se snaží oživit turistický ruch, který zásadně zasáhla jarní koronavirová omezení. Odvětví spojená s turistikou tvoří přibližně desetinu hrubého domácího produktu EU a některé státy apelují na rychlejší otevření hranic většímu počtu mimoevropských turistů. Řada zemí však v obavách z druhé vlny nákazy vyzývá k opatrnějšímu postupu.

Unijní diplomaté se k jednání vrátí v pátek. Pokud by se státy během týdne zbývajícího do začátku července neshodly na společném postupu, není vyloučeno, že některé země povolí vstup do EU přes své hranice cizincům podle vlastních kritérií. Před tímto nekoordinovaným postupem však EK varovala a zástupci států se shodují na tom, že chtějí otevření hranic vzájemně sladit.