Předsedou europarlamentu bude opět Ital, tentokrát z řad sociálních demokratů

© European Union, 2019

Novým předsedou Evropského parlamentu bude italský europoslanec David-Maria Sassoli. V dnešním hlasování pro něj zvedlo ruku 345 evropských zákonodárců.

O post předsedy Evropského parlamentu se dnes utkali čtyři kandidáti. Nejvíce hlasů (345) nakonec získal italský politik David-Maria Sassoli, který kandidoval v barvách evropské sociální demokracie. Hned na druhém místě skončil český kandidát Jan Zahradil (ODS, ECR) s 160 hlasy. Mezi dalšími kandidáty byla také německá politička Ska Kellerová (119 hlasů) a Španělka Sira Regová (43 hlasů).

Sassoli působí v Evropském parlamentu od roku 2009, předtím pracoval v médiích. V minulém volebním období byl jedním z místopředsedů Evropského parlamentu a dosud také vedl italskou delegaci v rámci frakce S&D.

V poslední době se ostře vyjadřoval ke kauze záchranné lodi Sea-Watch, která bez povolení připlula do italských vod se 42 migranty na palubě. Sassoli kritizoval ministra vnitra Mattea Salviniho za to, že odmítl loď přijmout. Vyzval také členské státy k tomu, aby se dohodly na reformě společné azylové a migrační politiky, včetně reformy tzv. dublinského nařízení, které určuje zemi zodpovědnou za vyřízení žádosti o azyl.

Podle Sassoliho by se měl Evropský parlament v novém období zaměřit na boj proti klimatické změně.

„David-Maria Sassoli bude dobrý předseda Evropského parlamentu, pokud se mu podaří zahladit hluboké příkopy, které už několik posledních let výrazně ztěžují práci této instituce,“ zhodnotila volbu nového předsedy česká europoslankyně Martina Dlabajová (ANO, RE). „Mám na mysli zejména neustále podtrhávané rozdíly mezi starými a novými členskými zeměmi,“ dodala poslankyně.

Ital za Itala

Sassoli nyní střídá v čele Evropského parlamentu svého krajana Antonia Tajaniho (EPP), který vedl zákonodárce 2,5 roku. Zvolením socialistického kandidáta pokračuje Evropský parlament ve stávajícím systému, kdy se ve vedoucí funkci střídají zástupci dvou nejsilnějších frakcí – evropských lidovců (EPP) a evropských sociálních demokratů (S&D).

Členské státy se přitom včera dohodly na tom, že novým předsedou Evropského parlamentu by měl být bulharský europoslanec Sergej Stanišev (S&D). Chtěly tak zaručit, že alespoň jednu z vedoucích pozic v evropských institucích obsadí zástupce ze států východní Evropy. Stanišev však na post nekandidoval, a podporu tak získal právě jeho spolustraník Sassoli.

The Capitals: Zrada a polibek smrti. Řada europoslanců kritizuje výsledek včerejšího summitu

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.