Polský premiér Morawiecki připustil vytvoření koalice se Salvinim

© Shutterstock

Polská vládní nacionalistická strana Právo a spravedlnost (PiS) je připravena jednat o koalici v novém Evropském parlamentu s italskou krajně pravicovou Ligou či její španělskou obdobou, stranou Vox. Uvedl to polský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovoru, který dnes zveřejnil server Polskatimes.pl.

Italský vicepremiér Matteo Salvini, který Ligu vede, se pokouší vytvořit blok podobně smýšlejících protiimigračních stran, ale postup mu ztěžují protikladné národní zájmy, poznamenala agentura Reuters.

„Jsme pružní, ale vylučujeme spojenectví s poslaneckým klubem, jehož členem bude francouzská Národní fronta (přejmenovaná loni na Národní sdružení – pozn. ČTK). Jsme připraveni jednat se Salviniho stranou, se španělskou stranou Vox a s dalšími. Jsme eurorealisté a jsem si jist, že nové složení Evropského parlamentu bude více přát reformě Evropy, jakou si přejí občané, a ne pouze technokraté,“ prohlásil Morawiecki.

Šéf PiS Jaroslav Kaczyński před pár dny kritizoval Národní sdružení Marine Le Penové jako příklad těch stran, které jsou „zjevně spojeny s Moskvou a dostávají její podporu“. „Nejdůležitější otázka zní, do jaké míry bude politika těchto uskupení ovlivněna Kremlem, pokud se stanou klíčovou silou v EU? Jinými slovy, jak silné jsou tyto vazby a závislosti?,“ dodal šéf PiS pokládaný za klíčovou postavu polské politiky.

Salvini se staví do popředí rostoucího hnutí nacionalistických vůdců, kteří usilují o navrácení moci členským státům a omezení migrace, ale v řadě otázek se liší. Salvini shromáždil v sobotu v Miláně nacionalisty z celé Evropy, včetně Le Penové, vůdce Alternativy pro Německo Jörga Meuthena či předsedy českého hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Do Milána nicméně nepřijel ani Kaczyński, ani maďarský premiér Viktor Orbán.

Evropská krajní pravice se znovu sešla. Salvini v Miláně hostil Le Penovou i Okamuru

Zástupci evropských krajně pravicových stran se sešli v sobotu v Miláně. Na mítink před eurovolbami je pozval předseda italské Ligy Matteo Salvini. Shromáždění na náměstí před milánskou katedrálou se podle agentury APA zúčastnily desítky tisíc stoupenců Salviniho Ligy.

Letos Salvini navštívil Varšavu, kde se snažil získat do své koalice PiS, ale narazil na hranice spolupráce v důsledku polských hořkých zkušeností se staletou nadvládou Moskvy.

V předvolebních průzkumech před nedělním hlasováním v Polsku PiS soupeří o vedení s opoziční Evropskou koalicí. Ve Francii podle průzkumů vede Národní sdružení, podobně jako Liga v Itálii.

Europoslanci PiS jsou v současnosti spolu s českou ODS či britskými konzervativci součástí frakce Evropských konzervativců a reformistů.

Kandidáti na šéfa Komise se střetli v poslední „superdebatě“. Zahradil ostatním oponoval

Volby do EP čekají na Evropany už příští týden a kampaně vrcholí. V Bruselu se ve středu ve velké televizní debatě utkali kandidáti celoevropských politických stran na příštího předsedu Evropské komise, který by měl podle zvyklosti vzejít právě z eurovoleb.