Piráti směřují do evropské frakce Zelených, jasno mají i v požadovaných výborech

© Piráti

Před evropskými volbami nechtěli čeští Piráti konkrétně uvést, do které evropské frakce mají v plánu vstoupit. Nabízela se zejména frakce Zelených, ale i liberální ADLE, jejíž součástí je i vládní hnutí ANO. Po včerejším vyjednávání je situace jasnější.

Česká pirátská strana má za sebou úspěšné povolební jednání s evropskou frakcí Zelených/Evropská svobodná aliance (Greens/EFA). Tři nově zvolení pirátští europoslanci – Marcel Kolaja. Markéta Gregorová a Mikuláš Peksa – se včera sešli se svými evropskými kolegy a také s představitelkou evropských Zelených Ska Kellerovou.

„Setkání přineslo významný pokrok ve vyjednávání o vstupu do této frakce, ve které je nejlepší předpoklad k prosazení našeho volebního programu,” uvedl lídr kandidátky do eurovoleb Kolaja.

Frakce Zelení/Evropská svobodná aliance je považována za jednoho z vítězů evropských voleb. V předešlém volebním období měla v Evropském parlamentu pouze 52 křesel, od července jich však bude mít 69. Úspěch slavili Zelení zejména v Německu, kde ve volbách předběhli sociální demokraty a stali se druhou nejsilnější stranou.

Piráti chtějí výbor pro ochranu spotřebitelů či pro vnitro

Piráti na setkání také uvedli, o jaké europarlamentní výbory mají v novém Evropském parlamentu zájem. Jedná se o výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO), výbor pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE), výbor pro mezinárodní obchod (INTA) a výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

„Účast v těchto výborech nám umožní prosadit programové priority, které jsme představili ve volbách,” uvedla europoslankyně a předsedkyně Evropské pirátské strany Markéta Gregorová.

Mezi dalšími požadavky českých Pirátů bylo kromě prosazování programových priorit a obsazení výborů také okamžité zveřejnění šetření Evropské komise v kauze údajného střetu zájmu českého premiéra Andreje Babiše.

Český premiér byl také jedním z důvodů, proč se Piráti bránili vstupu do liberální frakce ALDE. Babišovo hnutí ANO totiž dosud bylo jeho součástí. „Nemůžeme tedy být v jedné skupině se stranou, jejíž předseda je trestně stíhaný a je v zásadním střetu zájmů,“ komentoval situaci Kolaja.

ALDE však podle jeho slov zatím neučinila jediný krok, ze kterého by se dalo soudit, že liberálové chtějí přestat s hnutím ANO spolupracovat.