Navržení eurokomisaři nemají nic jisté. Některé čeká v Evropském parlamentu těžká zkouška

© Shutterstock

Den poté, co budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zveřejnila rozdělení odpovědností ve svém týmu, se objevují pochybnosti, zda někteří eurokomisaři projdou nadcházejícím „grilováním“ v europarlamentu. Týká se to zvláště politiků z bývalého východního bloku, ale i například Francouzky Sylvie Goulardové.

Infografika: Známe nové složení Evropské komise. Jourová bude místopředsedkyní

Nově zvolená předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová představila 10. září 2019 složení týmu komisařů. Pokud je schválí Evropský parlament, dne 1. listopadu se kolegium chopí úřadu.

Problémy čekají na řadu kandidátů

Místopředsedy Komise a komisaře, které navrhly členské státy a šéfka EK jim přidělila jednotlivé oblasti, čeká na přelomu září a října slyšení v příslušných parlamentních výborech. Podle vyjádření europoslanců budou mít ale někteří uchazeči velmi složitou pozici. Týká se to například rumunské komisařky pro dopravu Rovany Plumbové. V ní někteří poslanci vidí političku blízkou nejmocnějšímu muži rumunské politiky Liviu Dragneovi, který byl odsouzen ke třem a půl roku vězení za podplácení a zneužívání pravomocí. Rumunští členové liberální frakce v EP už tento týden dali najevo, že ji nepodpoří, pochybnosti mají i další poslanci.

Na problémy může narazit i její maďarský kolega László Trócsányi, který dostal na starosti sousedskou politiku a rozšíření EU. Bývalý ministr spravedlnosti je vnímán jako politik loajální premiéru Viktoru Orbánovi, který je u části europoslanců v nemilosti kvůli omezování svobody médií a nezávislosti demokratických institucí. Podle maďarského socialistického europoslance Csaby Molnára udělají členové maďarské opozice v EP „vše pro to, aby se László Trócsányi nestal členem Evropské komise“.

Problémy nejen ze strany polské opozice může očekávat komisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski, jehož vyšetřuje Evropský úřad pro boj s podvody (OLAF). Vyšetřovatelé se o něj zajímají kvůli nesrovnalostem při vyplácení cestovních náhrad v době, kdy byl v letech 2004 až 2016 europoslancem. Politik polské vládní strany Právo a spravedlnost médiím řekl, že EP dobrovolně vrátil v přepočtu téměř 300 000 korun, OLAF se však zajímá o další peníze a někteří europoslanci dávají najevo, že jde o zásadní problém.

Kvůli financím slibují poslanci žhavé chvíle i francouzské komisařce pro vnitřní trh Sylvii Goulardové. Bývalá ministryně obrany a někdejší europoslankyně vrátila EP částku v hodnotě přes 1,3 milionu korun za to, že vyplácela peníze asistentovi, aniž by doložila, že pro ni pracoval. Francouzská policie ji rovněž vyšetřovala kvůli údajnému zneužívání evropských peněz na fiktivní asistenty její někdejší strany MoDem.

Jméno budoucí české místopředsedkyně komise Věry Jourové, která má mít na starost dohled nad hodnotami EU a transparentností, patří zatím k těm, která jsou i vzhledem k dosavadnímu působení v EK přijímána bez výraznějších výhrad.

Pět let Věry Jourové v Evropské komisi. Čemu se věnovala česká eurokomisařka

Česká vláda vyslala Věru Jourovou do Evropské komise i podruhé. Na svoji novou agendu eurokomisařka teprve čeká, dosud se zabývala například GDPR, spotřebitelskými otázkami nebo bojem proti praní špinavých peněz.

V hlavní roli výbory

Které výbory dostanou konkrétní komisaře na starost, o tom se přesně rozhodne v následujících dnech. Vedení výborů pak sepíše otázky, na něž jim navržení členové EK písemně odpoví. Poté je čekají několikahodinová slyšení, během nichž by měli prokázat znalost svých portfolií a vyjadřovací schopnosti.

Při schvalování nyní končící EK před pěti lety neuspěla slovinská kandidátka Alenka Bratušeková. Bývalá premiérka, která se měla stát místopředsedkyní komise pro energetickou unii, sama kandidaturu vzdala poté, co nezvládla slyšení, a bylo zjevné, že podporu příslušných výborů EP nedostane.

Definitivní potvrzení celé Komise pak bude mít v rukou říjnové plenární zasedání europarlamentu.

Klíč k eurovolbám #4: Jak výsledek voleb ovlivňuje složení Evropské komise?

Květnové volby do Evropského parlamentu už jsou za dveřmi. Jak se v nich zorientovat? Připravili jsme pro vás sérii stručných „klíčů“. Ten čtvrtý v pořadí přibližuje vzájemný vztah Evropského parlamentu a Evropské komise.