Migrace a strach: Čeští politici démonizují islám, slovenští nadsazují počet uprchlíků

© Canva

K těm nejsilnějším tématům kampaně před volbami do Evropského parlamentu patří migrace. A to jak v Česku, tak na Slovensku. Na sociálních sítích se proto rojí různé příspěvky, které před migrací varují, anebo také kritizují vlády a Evropskou unii ze zavádění špatných nebo nedostatečně účinných řešení, jak se s přílivem uprchlíků vypořádat. 

Konstruktivní kritika je jednoznačně zdravým symptomem demokratické diskuze. Řada z těch, kdo se tématu migrace věnují, ale místo kritizování toho podstatného mnohem raději dávají přednost vyvolávání strachu a šíření zavádějících, nebo rovnou nepravdivých informací. A to jak o nedávno schváleném Paktu o migraci a azylu, tak o migrantech samotných.

Politici-dezinformátoři pracují v Česku i na Slovensku s podobnými narativy, tj. šíří podobné představy o tom, jak migrační pakt (ne)funguje. Realita, kterou ve svých příspěvcích ale konstruují, se velmi často rozchází se skutečností, a namísto toho vyvolává u čtenářů nebo diváků na sociálních sítích pouze strach a obavy.

Právě to se pro mnohé politiky stalo prakticky způsobem každodenního vedení kampaně – a jak lze usuzovat pode množství politických subjektů i samotných kandidátů, kteří na tuto kartu sází, očividně jde o způsob osvědčený. Příspěvky, které dezinformace šíří, mají zpravidla vyšší dosah než příspěvky, které popisují situaci méně dramaticky nebo fatálně.

Migrační pakt terčem dezinformátorů. Zradili jste české zájmy, tvrdí někteří politici na sítích

Jaký obrázek si o migračním paktu udělá člověk, který čerpá informace výhradně ze sociálních sítí? Podle očekávání zdaleka ne objektivní – a rozhodně ne pozitivní. Kdo se tématu migrace v českém online prostoru nejvíce věnoval a jak byl migrační pakt nejčastěji popisovaný, se věnovala redakční analýza.

Příběhy o „podvodu“ národa jsou živé v Česku i na Slovensku

Jako jeden z nástrojů pro mobilizaci voličů užívají politici v obou zemích nejčastěji migrační pakt.

Oblíbeným narativem, který na svém Facebooku nebo Instagramu používají politici v Česku i na Slovensku, pak je jeho popisování jako netransparentní smlouvy nebo podvodu. Přestože se na jeho vytváření podílely čeští a slovenští europoslanci, vládní zastoupení na úrovni Rady EU i samotní premiéři, výsledek společného mnohaletého jednání je vykreslován jako zrada suverenity Česka/Slovenska.

Oblíbeným bodem, na který je na straně Čechů i Slováků opakovaně upozorňováno, jsou pak především migrační kvóty. Ty mají podle komunikátorů být v paktu někde „schované“ pod rouškou diplomatických frází.

Realita je přitom jiná, přispívající stát nemůže být v praxi za žádných okolností, tedy ani v krizi, donucen převážet žadatele o azyl na své území. Upozorňování na „skryté povinné kvóty“ se proto nezakládá na skutečnosti.

V českém informačním prostředí takovou představu šíří například předseda SPD (ID) Tomio Okamura, ale také někteří zástupci hnutí ANO (Renew), jako bývalá ministryně financí Alena Schillerová a lídryně kandidátky do europarlamentu Klára Dostálová.

Na Slovensku pak k šiřitelům podobných katastrofických scénářů patří například europoslanec Milan Uhrík z hnutí Republika (nezařazení). Politici na Slovensku dále nadsazují počty migrantů, kteří mají být přerozděleni do Evropy. Například Anna Belousovová, taktéž členka hnutí Republika, šíří dezinformace o stotisících až milionech migrantů, což však neodpovídá reálným číslům uvedeným v paktu.

Přestože čeští politici nekladou takový důraz na počet migrantů – nebo alespoň tyto narativy nebyly identifikovány jako ty, s nimiž sledující a potenciální voliči nejčastěji interagují – často se uchylují k démonizaci jejich původu nebo charakteru. Například již jmenovaný Okamura, ale i další politici, vykreslují migranty, zejména muslimy, jako hrozbu pro západní společnost a její hodnoty, čímž podporují stereotypy o zvýšené kriminalitě spojené s migrací.

Jak srovnání dezinformačních kampaní o migraci v České republice a na Slovensku ukazuje, politické síly využívají strach z migrace k mobilizaci voličů a posilování svého vlivu. Navzdory rozdílům v zaměření kampaní zůstává jejich základní strategie podobná: šíření strachu a překrucování faktů.

Migrační pakt bez emocí: Co přináší nová pravidla?

Pakt o migraci a azylu dostal poslední razítko a je oficiálně schválený. Kromě velké reformy ale přináší také zmatek a nové otázky. Euractiv.cz nabízí klíč, jak se v něm vyznat.