Marcel Kolaja kandiduje do předsednictva Evropského parlamentu

© Piráti

Pirátský europoslanec Marcel Kolaja byl dnes zvolen kandidátem evropské skupiny zelených na kvestora Evropského parlamentu.

ČTK to sdělil bruselský mluvčí České pirátské strany. O tom, zda bude Kolaja plénem vybrán do funkce, která je jednou z dvaceti postů v předsednictvu, rozhodne ustavující zasedání EP příští týden.

Frakce zelených, jejíž jsou tři čeští pirátští europoslanci součástí, v květnových volbách posílila a se 75 členy je čtvrtou nejsilnější skupinou. Zelení jsou součástí takzvané proevropské koalice těchto čtyř frakcí, kde se spolu s evropskými lidovci, socialisty a liberály zatím bez větších úspěchů snaží vyjednávat o obsazení klíčových postů ve vedení Evropské komise (EK), Evropské rady či EP.

Jednání se točí především okolo otázky, zda trvat na dodržení systému vedoucích kandidátů parlamentních skupin, v jehož rámci nejsilnější lidovci požadují post šéfa EK pro Manfreda Webera. Ten však nemá dostatečnou podporu ostatních frakcí a tak se v zákulisí spekuluje o jménech jeho náhradníků.

Premiér Babiš si nepřeje, aby se předsedou Komise stal spitzenkandidát

Minulý týden na jednání Evropské rady nezískal žádný ze spitzenkandidátů do čela Evropské komise většinovou podporu. Podle českého premiéra je to správné, předseda EK by neměl vzejít z nominantů frakcí Evropského parlamentu.

Pokud v rámci očekávaných dohod získá příští týden Kolaja podporu většiny ze 751 poslanců, stane se jedním z pěti kvestorů. Ti tvoří spolu s předsedou a 14 místopředsedy předsednictvo EP, kde mají poradní hlas. Kvestoři jsou většinou pověřeni administrativními a finančními záležitostmi týkajícími se přímo poslanců a chodu parlamentu.

„Chci, aby byl parlament více otevřený a transparentnější, stejně tak chci prosazovat digitalizaci a ochranu životního prostředí, což jsou základní body programu Pirátské strany,“ uvedl Kolaja po svém zvolení.

Přehled českých europoslanců: Marcel Kolaja

Marcel Kolaja úspěšně kandidoval ve volbách 2019 jako lídr Pirátské strany. Obdržel 15 398 hlasů (tj. 4,65 %). V evropským volbách kandidoval již v roce 2014, ale neúspěšně.

V minulém volebním období byl českým zástupcem v předsednictvu EP jeho místopředseda Pavel Telička, který však v květnových volbách neuspěl.