Kdo chce do Evropského parlamentu? Většina kandidátů je z menších měst a má vysokoškolský diplom

© Shutterstock

Eurovolby jsou za dveřmi. Zajímá vás, kdo chce od června 2019 zastupovat Českou republiku v Evropském parlamentu? Odpoví přehledné infografiky, které pro server EURACTIV.cz připravila iniciativa Programy do voleb.


Do europoslaneckého křesla chtějí důchodci i studenti

Evropský parlament není jen „odkladiště“ vysloužilých politiků. Mezi zájemce o europoslanecký mandát patří i devět jednadvacetiletých, převážně studentů. Jsou na kandidátkách ODS, hnutí Evropa společně, Agrární demokratické strany, uskupení Ne-volim.cz, koalice Svobodných a Radostného Česka, SPR-RSČ Miroslava Sládka a Dělnické strany sociální spravedlnosti. Nejstaršímu kandidátovi je naopak 82 let a reprezentuje stranu Moravané.

Jak informovala ČTK, nejvyšší průměrný věk kandidátů (více než 61 let) mají Národní socialisté, nejnižší (pod 34 let) Agrární demokratická strana. Nejmladší kandidátku ze sněmovních stran mají Piráti (v průměru 35 let), nejstarší SPD (v průměru 53 let).


Mezi kandidáty není ani čtvrtina žen

Z celkového počtu kandidátů je pouze 23,2 % žen. Z 39 registrovaných uskupení vedou ženy kandidátku u šesti z nich.

Ze sněmovních stran mají největší, zhruba 30%, zastoupení žen na kandidátkách hnutí ANO a KSČM. Přesně čtvrtinové zastoupení žen mají ODS, ČSSD a koalice STAN a TOP 09. Piráti, SPD a KDU-ČSL mají mezi kandidáty pětinu žen. Stejnou měrou jsou podle ČTK zastoupeni muži a ženy na kandidátkách Pro Česko a První republiky. Nejvíce žen, čtyři pětiny, je na kandidátce Demokratické strany zelených – za práva zvířat. Výhradně mužskou kandidátku mají Romská demokratická strana, Konzervativní alternativa, uskupení Jsi Pro? a Tvůj kandidát, za které kandiduje jediný adept na europoslance.

Nízkému počtu ženských kandidátek se ve svém komentáři „Do europarlamentu kandiduje příliš málo žen. Tratíme na tom všichni“ věnovala editorka serveru Aktuálně.cz Karolína Šimková.


Vysokoškolský titul mají dvě třetiny kandidátů

Z celkového počtu kandidátku má úspěšně ukončené vysokoškolské vzdělání 60,1 % z nich. Patrně nejvzdělanější kandidátku mají podle porovnání ČTK Vědci pro Českou republiku, na níž ani jeden z adeptů není bez vysokoškolského titulu, na rozdíl od adeptů uskupení Pro Česko nebo Jsi pro. Nejvíce titulů mají ale u svého jména poslanec SPD Jan Hrnčíř (PhDr. Ing. Mgr. MBA, LL.M.), další adept hnutí Karel Schmeidler (doc. Ing. arch. PhDr. CSc.) a Eugen Sigismund Freimann (PhDr. ThDr. Mgr. Ph.D., M.A.), který kandiduje za Rozumné.


Většina kandidátů pochází z menších měst a obcí

Zájem reprezentovat své krajany v Evropském parlamentu zdaleka nemají jen kandidáti z velkých měst. Většina z nich naopak pochází z menších měst a obcí, a to konkrétně 51,1 % mužů a 55,6 % žen. 77 % ze všech kandidátů bydlí mimo hlavní město. Právě v Praze byla  podle Českého statistického úřadu celkově nízká česká účast (18,2 %) v minulých volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 nejvyšší ze všech krajů, a to 25,82 %.


Volby do Evropského parlamentu se v České republice konají 24. a 25. května 2019. Vše o nich naleznete v sekci Eurovolby 2019.