Fiala: Nové vedení EU musí řešit i české priority, zejména bezpečnost a konkurenceschopnost

© EURACTIV.cz

Český premiér Petr Fiala (ODS) se dnes účastní v Bruselu neformální večeře lídrů členských zemí EU. Sedmadvacítka zhodnotí výsledky evropských voleb a zároveň poprvé povede širší debatu o obsazení vedoucích pozic v klíčových institucích Evropské unie.

Lídři EU by měli během června rozhodnout o obsazení tří konkrétních postů. Vybrat by měli nového šéfa či šéfku Evropské komise, předsedu či předsedkyni Evropské rady a hlavu evropské diplomacie, tedy nejvyššího představitele EU pro bezpečnostní a zahraniční politiku.

„Jsem v kontaktu s lidmi, o nichž se uvažuje na ty klíčové posty. Před chvílí jsem jeden takový delší telefonát absolvoval,“ prozradil premiér Petr Fiala před odletem do Bruselu bez toho, aby zmínil jakákoliv konkrétní jména.

Při obsazování pozic by měli lídři EU zohlednit výsledky evropských voleb a udělit významná křesla představitelům nejsilnějších evropských politických stran. Do výběru by pak měla promluvit i snaha dosadit do vrcholných pozic reprezentanty i ze zemí mimo západní Evropu.

Český premiér kromě politické a geografické vyváženosti zmínil ještě jedno kritérium – a to názor daného kandidáta či kandidátky na další směřování EU. „To mi dokonce připadá možná jako nejdůležitější,“ vysvětlil Fiala v reakci na dotaz redakce Euractiv.cz.

„Rád bych, abychom při budoucí práci klíčových evropských orgánů sledovali dvě základní priority, na kterých tak záleží České republice a myslím, že stále více a více státům. A to je, v heslech řečeno, bezpečnost vnitřní a vnější, a konkurenceschopnost,“ uvedl.

„Budu chtít slyšet od těch, kteří mají zájem kandidovat na vrcholné pozice, jak se na tyto otázky a tyto věci dívají,“ dodal předseda české vlády před neformální schůzkou lídrů v Bruselu.

Na nejvyšší úrovni se diskutuje o balíčku čtyř konkrétních jmen. Předsedkyní Evropské komise by mohla nadále být Ursula von der Leyen, která je podle dosud dostupných informací přijatelná pro většinu lídrů členských zemí a zároveň je oficiální kandidátkou Evropské lidové strany (EPP) na tuto pozici. Právě lidovci jsou zároveň celkovým vítězem evropských voleb a dle zvyklostí by měli vlivnou pozici obsadit.

Druhým diskutovaným jménem je António Costa, bývalý portugalský premiér a zástupce socialistů. Sociální demokraté by jako druhá nejsilnější strana evropských voleb rovněž měli nějaký vrcholný post obsadit.

Pokud jde o třetí klíčový post, šéfa evropské diplomacie, tuto pozici by pak mohla nově zastávat estonská premiérka Kaja Kallas. Na vrcholných pozicích by tak reprezentovala evropské liberály, kteří po volbách dosáhli třetího největšího počtu mandátů v Evropském parlamentu. Kallas by jako zástupkyně východní Evropy navíc vnesla do vedení institucí geografickou vyváženost.

Významným postem je i předseda Evropského parlamentu, kterého však volí europoslanci. Lídři EU by nicméně měli brát i tuto funkci a její pravděpodobné obsazení s ohledem na výsledky voleb v potaz. Dle dosavadních diskusí se zdá, že velkou šanci pokračovat ve svém mandátu má dosavadní šéfka europarlamentu Roberta Metsola, která je stejně jako von der Leyen z EPP.

O vrcholných pozicích v institucích EU rozhodují členské státy kvalifikovanou většinou, není tedy potřeba jednomyslný souhlas. Dle diplomatických zdrojů redakce by Česko nemělo problém s nikým z diskutované čtveřice ve složení von der Leyen, Costa, Kallas a Metsola. O konkrétních jménech bude nicméně jasno až koncem měsíce, lídři by měli nominanty schválit na oficiálním summitu ve dnech 27. a 28. června.

Přehledně: Kdo má šanci usednout v čele evropských institucí?

Lídři členských zemí EU budou dnes na neformálním summitu v Bruselu řešit otázku obsazení nejvyšších postů v institucích EU – tzv. tob jobs. Vše zatím nasvědčuje tomu, že klíčovou pozici v čele Evropské komise by měla opět získat Ursula von der Leyen.

Kalendář