Evropská krajní pravice se znovu sešla. Salvini v Miláně hostil Le Penovou i Okamuru

© Shutterstock

Zástupci evropských krajně pravicových stran se sešli v sobotu v Miláně. Na mítink před eurovolbami je pozval předseda italské Ligy Matteo Salvini. Shromáždění na náměstí před milánskou katedrálou se podle agentury APA zúčastnily desítky tisíc stoupenců Salviniho Ligy.

Matteo Salvini, který je italským vicepremiérem a ministrem vnitra, zakončil setkáním v Miláně svou kampaň před evropskými volbami. Je přesvědčený, že nově zformovaná aliance stran podobně zaměřených jako Liga při hlasování 23. až 26. května získá velký počet mandátů v Evropském parlamentu a bude tak moci ovlivnit, jak bude příštích pět let Evropská unie řízena.

„Na tomto náměstí nejsou žádní extremisté, rasisti nebo fašisti. Tady nenajdete stoupence krajní pravice, ale politiky zdravého rozumu. Extremisté jsou ti, kteří vládli Evropě posledních 20 let,“ prohlásil italský vicepremiér.

„Můžeme získat v Evropě většinu, volby v Evropské unii jsou referendem: elity proti lidem, lobbisté proti pracujícím, bankéři proti drobným investorům, několik bohatých proti mnoha těm, kteří o všechno přišli,“ dodal Salvini.

Evropští nacionalisté před eurovolbami spojují své síly

Evropské nacionalistické a protiimigrační strany před květnovými eurovolbami chtějí spojit své síly a po volbách vytvořit společnou frakci. Řekli to po dnešním společném setkání v Miláně, na které je pozval Matteo Salvini.

Na setkání přijela například předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová a předseda české strany Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Okamura v souvislosti s milánským setkáním na své internetové stránce napsal, že jde o „ukončení diktátu Evropské unie a návrat pravomocí na úroveň národních států, jasné odmítnutí migrační politiky EU a islamizace evropských zemí a nahrazení současné Evropské unie novou formou spolupráce na základě svobody, suverenity a vzájemného respektu jednotlivých států“.

Do Milána přijeli mimo jiné také zástupci Alternativy pro Německo, Strany Finů či Dánské lidové strany. Pozván byl i Salviniho velký spojenec rakouský vicekancléř a předseda protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache. Ten však nepřijel a dnes ve Vídni oznámil svůj odchod z obou funkcí kvůli skandálu kolem kompromitující videonahrávky, na které před rakouskými volbami v roce 2017 jedná o politické podpoře své strany výměnou za zajištění státních zakázek.

The Capitals: Skandál rakouského vicekancléře Stracheho vyvolal v EU rozporuplné reakce

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí

„Toto je historický okamžik,“ řekla podle agentury Reuters novinářům Le Penová ještě před zahájením mítinku. „Před pěti lety jsme byli izolovaní, ale dnes s našimi spojenci budeme konečně v pozici umožňující změnu této Evropy,“ dodala. Podle jejího přesvědčení bude nová aliance v příštím parlamentu Evropské unie třetí nejsilnější frakcí.

Nedávné průzkumy ale naznačují, že aliance nacionalistických a krajně pravicových stran bude ve skutečnosti až čtvrtá. Le Penová však věří, že se ještě přidají další strany. Jednou z nich by mohla být strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána, která se sice nyní řadí k hlavnímu pravicovému proudu, ale její členství v Evropské lidové straně (EPP) je pozastaveno.

Orbánova kritika EU překročila hranice. Usměrní ho Visegrád?

Maďarský premiér Vitkor Orbán ve své protiunijní rétorice přitvrzuje. Jeho spor s Evropskou unií vyústil v pozastavení členství jeho strany Fidesz z frakce Evropské lidové strany (ELS). Umírní Orbána frakce nebo by v tom mohla sehrát roli Visegrádská čtyřka, kterou přešlapy jejích jednotlivých členů do jisté míry poškozují?