Strana Marine Le Pen Národní sdružení a její spojenci čelí protestu ze strany ostatních frakcí europarlamentu. Ty odmítají, aby se francouzská krajně pravicová strana účastnila procesu, který rozhodne o budoucích klíčových postech v Evropském parlamentu.
Europoslanci brání Národnímu sdružení, které se svými spojenci získalo v květnových volbách podstatné množství křesel, v obsazení klíčových postů prostřednictvím tzv. „cordon sanitaire” pravidla. To v praxi znamená, že s nimi nespolupracují.
Cílem této praktiky, která byla poprvé použita v polovině 90. let v Belgii, je vyloučení krajně pravicových stran. V europarlamentu je cordon sanitaire v různých formách využívána již více než deset let. Slouží k zajištění toho, aby protievropské a populistické strany nezískaly klíčové parlamentní pozice.
Tentokrát však nebylo jisté, zda bude metoda vůbec použita. Někteří europoslanci se totiž obávali, že takovou praktiku bude z demokratické perspektivy obtížné ospravedlnit.
„Co se týče ‚cordon sanitaire‘, jsem rozpolcený,“ přiznal francouzský europoslanec. „Když jsem ale viděl přístup europoslanců Národního sdružení na zahajovacím zasedání… To byla smutná podívaná. Tito lidé nechtějí hrát podle institucionálních pravidel,“ dodal.
Ouverture de la session inaugurale au Parlement européen à Strasbourg. Durant l’hymne, les élus RN restent assis. Les eurodéputés britanniques pro-Brexit préfèrent, eux, tourner le dos à l’hémicycle. #EuropeanParliament pic.twitter.com/ECrWtyJmlv
— Charles Sapin (@csapin) July 2, 2019
Na zahajující ceremonii nového Evropského parlamentu (2. června) zůstali europoslanci za Národní sdružení sedět, když hrála Evropská hymna. Zástupci britské Brexit party se otočili zády.
Tento přístup pomohl přesvědčit některé z europoslanců, kteří byli k metodě cordon sanitaire skeptičtí.
D’Hondtova metoda
Frakce Identita a demokracie (ID), do které patří právě Národní sdružení a italská Liga, je se svými 73 členy pátou nejsilnější politickou skupinou europarlamentu. Populistická frakce má pouze o jednoho člena méně než 74členná frakce Zelených (Greens/EFA).
Podle d’Hondtovy metody by tak europoslanci z ID na některé posty dosáhli. Klíčové pozice se podle d’Hondtovy metody rozdělují mezi politické skupiny na základě komplexního matematického výpočtu tak, aby byli zastoupeni všichni.
„D’Hondtova metoda přispěla k posílení některých obludností, obzvláště co se týče předsednictví zemědělského výboru (AGRI) a výboru pro právní záležitosti (JURI),“ řekla Sylvie Guillaumeová, šéfka francouzských europoslanců z frakce socialistů (S&D).
Striktním dodržením metody by se některý z europoslanců Národního sdružení měl stát předsedou jednoho z výše zmíněných výborů.
Předseda výboru pro právní záležitosti například rozhoduje o ponechání nebo odebrání parlamentní imunity. V předešlém europarlamentu členové Národního sdružení čelili výboru kvůli předstíranému zaměstnávání parlamentních asistentů skrze které obohacovali stranický rozpočet.
Zemědělský výbor pracuje na reformě společné zemědělské politiky (CAP), která je jednou z nejdůležitějších politik Unie a představuje skoro třetinu unijního rozpočtu. Nejvíce z ní profituje právě Francie. Národní sdružení volá po zrušení společné zemědělské politiky a po opětovnému znárodnění zemědělských dotací.
Čtyři hlavní frakce se shodují na tom, že by měli pokračovat v uplatňování cordon sanitaire vůči frakci ID. Není tedy pravděpodobné, že by její členové získali některé z předsednických křesel výborů.
V době, kdy byli zvoleni místopředsedové europarlamentu (3. července), nezískali populisté ani euroskeptici z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) ani jedno z 12 možných křesel, které byly nakonec rozděleny mezi proevropské členy.
Vypadá to tedy na první neúspěch frakce ID, která se po svém sestavení minulý měsíc dovolávala právě postu místopředsedy europarlamentu.