Charanzová a Kolaja jsou novými místopředsedy Evropského parlamentu

© Dita Charanzová (ANO), Marcel Kolaja (Piráti)

Evropský parlament si dnes zvolil nové vedení. Jeho členem jsou i dva čeští zástupci – europoslankyně zvolená za hnutí ANO Dita Charanzová a pirátský europoslanec Marcel Kolaja. Oba dva nyní budou působit jako místopředsedové unijních zákonodárců.

Ze čtrnácti místopředsedů Evropského parlamentu jsou hned dva z České republiky. Za frakci Obnova Evropy hned v prvním kole úspěšně kandidovala Dita Charanzová (ANO, RE). Druhé kolo hlasování vyneslo do čela instituce i Marcela Kolaju (Piráti, Zelení/EFA)

Úkolem místopředsedů je v případě potřeby zastoupit předsedu Evropského parlamentu. Tím je po dnešním hlasování Ital David-Maria Sassoli (S&D).

Předsedou europarlamentu bude opět Ital, tentokrát z řad sociálních demokratů

Novým předsedou Evropského parlamentu bude italský europoslanec David-Maria Sassoli. V dnešním hlasování pro něj zvedlo ruku X evropských zákonodárců.

Kolaja s Charanzovou se nyní budou moci zúčastnit důležitých jednání předsednictva Evropského parlamentu, které mimo jiné navrhuje předběžný rozpočet europarlamentu a rozhoduje o administrativních, personálních a organizačních záležitostech.

Zatímco europoslanecký mandát trvá pět let, předsednictvo se volí pouze na poloviční období. Za 2,5 roku se proto bude o novém vedení zákonodárců hlasovat znovu.

Čest i závazek pro českou delegaci

Zvolení Charanzové se dalo očekávat, neboť europoslankyně byla na seznamu „doporučených“ kandidátů, na kterém se dohodli tři proevropské frakce – lidovci, socialisté a liberálové.

„Vnímám to i jako ocenění mé dosavadní práce, s řadou z těch, kteří pro mne dnes zvedli ruku, jsem v minulosti spolupracovala,“ uvedla po hlasování Charanzová.

Kolaja původně aspiroval na roli kvestora Evropského parlamentu. Kvestoři mají na starosti administrativní a finanční záležitosti týkající se samotných europoslanců. Svou kandidaturu ale nakonec stáhl, aby se mohl ucházet o post místopředsedy.

„Zastávat druhou nejvyšší funkci v Evropském parlamentu je pro mě velký závazek. Věřím, že budu mít z této pozice možnost prosazovat téma transparentnosti a digitalizace s maximální možnou efektivitou. To, že se mi podařilo přesvědčit kolegy europoslance o naléhavosti zlepšení těchto dvou oblastí je dobrá zpráva pro všechny evropské občany,” uvedl Kolaja.

Česká republika měla svého zástupce ve vedení Evropského parlamentu i v předešlém volebním období. Byl jím europoslanec Pavel Telička (HLAS), který rovněž zastával post místopředsedy. Dříve zastával funkci také Miroslav Ouzký (ODS, ECR), Libor Rouček (ČSSD, S&D) a Oldřich Vlasák (ODS, ECR).

Přehled českých europoslanců: Dita Charanzová

Dita Charanzová úspěšně kandidovala v roce 2014 za hnutí ANO, které se v Evropském parlamentu řadí k frakci ALDE. Je místopředsedkyní výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele. Europoslankyně obhájila svůj mandát i v roce 2019.

Přehled českých europoslanců: Marcel Kolaja

Marcel Kolaja úspěšně kandidoval ve volbách 2019 jako lídr Pirátské strany. Obdržel 15 398 hlasů (tj. 4,65 %). V evropským volbách kandidoval již v roce 2014, ale neúspěšně.