Majitel dolu Turów chce vytěžit naše emoce

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

© European Union, 2021

Polská vláda nepostupovala při prodlužování těžby v dole Turów v souladu se zákony, provoz dolu měl skončit v dubnu 2020. Uběhl rok, a my jsme nejen svědky pokračující těžby, ale i kampaně, ve které se energetická skupina PGE dovolává „solidarity“ a varuje před „predátorskou tranzicí“, píše ve svém komentáři europoslanec Mikuláš Peksa.

Autorem komentáře je Mikuláš Peksa, poslanec Evropského parlamentu (Zelení/EFA, Piráti) a člen výboru pro průmysl, výzkum a energetiku.

Možná jste už zaznamenali nejnovější kampaň skupiny PGE, energetického obra a třetího největšího emitenta CO2 v Evropě. Z potemnělých bannerů hledí malé děvčátko a ptá se vás: “Proč mi chcete sebrat můj domov?” PGE má podle všeho až dojemnou starost o budoucnost dětí, které žijí v okolí jejích dolů v jižním Polsku, nedaleko česko-německého pomezí. Až na to, že to není pravda.

Důl Turów, o který v reklamě PGE jde, už desítky let poškozuje tisíce lidí v Polsku, Česku i Německu. Vloni proti jeho dalšímu provozu hlasitě protestovali místní i nejrůznější iniciativy. Důl měl totiž oficiálně povolení k činnosti jen do konce dubna 2020. Jenže polská vláda povolení úplně mimo běžný postup prodloužila až do roku 2026, a dokonce má v úmyslu nechat důl v provozu až do roku 2044. Polský ministr životního prostředí tento plán v uplynulých dnech definitivně potvrdil.

Polská vláda o prodloužení rozhodla svévolně a navzdory pravidlům, kterými se v EU všichni máme řídit. Rozhodla navzdory tomu, že důl způsobuje lidem na české straně hranice problémy se suchem a odvodňuje region. Navzdory společným cílům v ochraně klimatu, které si členské státy EU schválily spolu s evropským parlamentem.

Důl Turów poškozuje své okolí. Několik studií už dřív jednoznačně prokázalo, že má přímou souvislost s vysoušením půdy ve svém bezprostředním sousedství, a může dokonce způsobit znehodnocení podzemních vod. Situace je natolik vážná, že Česká republika letos podala na Polsko žalobu k Evropskému soudnímu dvoru kvůli porušování závazků v rámci práva EU.

Důl Turów stojí za vážnými zdravotními komplikacemi lidí, kteří bydlí v jeho blízkosti, i za některými sociálními problémy. Centrum pro výzkum energetiky a čistého ovzduší vydalo nedávno zprávu, podle které měl provoz dolu v roce 2017 na svědomí 120 předčasných úmrtí. Jeho chod si od místních každoročně vyžádá na 51 000 dní strávených na nemocenské místo v práci.

Turów: Polský důl, který se stal jádrem regionálních sporů

Napětí na polsko-česko-německých hranicích způsobené prodloužením těžby v uhelném dole Turów stále roste. Česko tvrdí, že těžba je už rok nelegální a že způsobuje kontaminaci místní pitné vody.

Polsko má dostat velmi štědrou podporu z Fondu pro spravedlivou transformaci, a to právě proto, že jeho energetický sektor je výrazně závislý na fosilních palivech. Náš severovýchodní soused má nárok na vůbec nejvyšší podíl, přes 2 miliardy EUR z peněz daňových poplatníků napříč zeměmi EU. Má je dostat na to, aby své neudržitelné fosilní provozy transformoval nebo zavřel, co nejdřív to půjde. Na Turów by měla přijít řada v první vlně.

Místo toho ale polská vláda ruku v ruce s PGE trvají na tom, že povrchový důl dál poběží a ještě k tomu přibude nová 490-MW jednotka v místní elektrárně. Tím naopak zavřeli cestu k finanční pomoci z Fondu pro spravedlivou transformaci komukoliv z tohoto regionu. Rozhodnutí o pokračování dolu tak jednoznačně poškozuje obyvatele všech tří zemí, kteří v jeho blízkosti žijí.

A přitom by ho bylo možné úplně zavřít do několika let. Podle jedné polské studie by mohlo k jeho uzavření dojít do roku 2026 a k celkovému snížení těžby uhlí ze stávajících 70 % na 13 % k roku 2030, aniž by to ohrozilo polskou energetickou bezpečnost.

Polsko sní o jádru. Plán, jak pokrýt poptávku po energiích, ale nemá, říká exministr životního prostředí

Polsko se v následujících pěti letech dostane do velmi náročné situace, nebude totiž schopné pokrýt energetickou poptávku. Velmi pravděpodobně budeme nuceni dovážet energii do Polska, říká Marcin Korolec v rozhovoru pro EURACTIV.cz.

Ale především: důl Turów už prostě nemá co být. Minulý rok se nám podařilo přimět Evropskou komisi, aby se důkladněji podívala na způsob, jakým došlo k prodloužení jeho činnosti. A z mého pohledu byl výsledek naprosto jasný. Polská vláda nepostupovala při prodlužování v souladu se zákony, provoz dolu měl skončit v dubnu 2020. Uběhl rok, a my jsme nejen svědky pokračující těžby, ale i kampaně, ve které se energetická skupina PGE dovolává „solidarity“ a varuje před „predátorskou tranzicí“.

Zajímalo by mě, co si máme představit pod pojmem „predátorský“, když ho používá společnost, která se vyvázala ze všech pravidel a povinností, přinutila vládu své země, aby jí pokryla pokračující produkci emisí CO2 až do roku 2044 a přitom sama bude klidně čerpat podporu z dekarbonizačních programů díky projektům v jiných polských regionech.

Europoslanci volají po ráznějším postupu v kauze dolu Turów

Poslanci z petičního výboru Evropského parlamentu dnes vyzvali Evropskou komisi k ráznějšímu postupu vůči Polsku kvůli prodlužování těžby v uhelném dole Turów poblíž českých hranic. Ta podle obyvatel Libereckého kraje znečišťuje pitnou vodu v nedalekých obcích. Podle většiny poslanců tím polská …

PGE má ve svém portfoliu také největšího „single emitera“, elektrárnu Belchatów, na jejíž účet jde vůbec nejvíc produkce CO2 v celé Evropě. A mimochodem, PGE je taky jediná velká evropská energetická skupina, která nedokázala snížit objem vytvořených emisí mezi lety 2015-2019 ani o kousek. Je zajímavé číst od PGE o „nedostatku solidarity“ a počítat v duchu celkové škody na životním prostředí, zdraví a kvalitě života lidí, které působí bezohledná uhelná lobby jako tahle. Bohužel se zdá, že její kampaň dokázala zastrašit i Evropskou komisi, takže se nejspíš ještě další rok budou všichni tvářit, že Turów neexistuje.

Ano, opravdu potřebujeme spravedlivý přechod od uhlí, potřebujeme brát ohled na specifické podmínky v jednotlivých zemích a potřebujeme mít k sobě navzájem respekt. Přesně to by teď měla Evropská komise dělat: vymáhat plnění závazků a hájit právo na zdraví, důstojný život a dobré životní prostředí všech evropských občanů, bez ohledu na to, v jakém členském státě žijí. Solidaritou se ale nemá ohánět někdo, kdo chce zakrýt své vlastní obcházení zákonů. Pak to totiž není solidarita, to je prostě vydírání.