Globální oteplování v matném světle

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Uprostřed rostoucí vlny obav z klimatických změn schválilo mnoho zemí – mimo jiné Brazílie, Austrálie, Spojené státy a členské země Evropské unie – v prvních letech nového tisíciletí zákony, které zakazovaly nebo silně omezovaly přístup ke klasickým žárovkám.

Autorem komentáře je Bjørn Lomborg, autor knih The Skeptical Environmentalist (Skeptický ekolog) a Cool It (Zchlaďte hlavy), ředitel Centra Kodaňského konsensu a mimořádný profesor Kodaňské obchodní fakulty.

Cíl byl pochopitelný: kdyby všichni lidé na světě nahradili většinu klasických žárovek energeticky úspornými „kompaktními zářivkami“ (CFL), mohli bychom ušetřit 3,5% veškeré elektřiny a o 1% snížit emise CO2.

Současná snaha republikánů v americkém Kongresu zvrátit úsilí Američanů o zákaz klasických žárovek tuto diskusi oživila. Podle mnoha lidí prosazují tuto agendu primitivní popírači klimatických změn. Předpoklad, že zákazy jsou nejchytřejším způsobem, jak bojovat proti globálnímu oteplování, si však zaslouží bližší pozornost.

Řekněme si to jasně: bojovat proti globálnímu oteplování potřebujeme. To však ještě neznamená, že bychom měli jednoduše odbourat všechny emise. Spalování fosilních paliv má i své značné výhody a my bychom tyto výhody měli poměřovat s náklady.

Toto je pouze část komentáře. Zbytek textu si můžete přečíst pod tímto odkazem.