Energiewende pokračuje. A kde dělají pánové z ČEZ Distribuce chybu?

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodnovat s názorem redakce EurActiv.cz

© ShutterStock

Spravedlivé tarify v elektroenergetice? ERÚ by se měl také více zaměřit na kontrolu oprávněných nákladů distribučních firem, zdůrazňuje ve svém komentáři Milan Šimoník, který se mimo jiné zamýšlí nad rozdíly v přístupech k OZE v Německu a v České republice.

Dle zprávy o německé elektroenergetice „2015 was a record year for renewable energies“ výroba elektřiny z OZE od roku 1990 postupně stoupala až na loňských 193 TWh, a pokrývá tak už třetinu německé spotřeby. Systém výkupních cen pro malé zdroje a nově zaváděných reverzních aukcí pro velké zdroje evidentně funguje: ceny elektřiny pro domácnost jsou stabilní a Energiewende má stále vysokou podporu veřejnosti.

Nechci zlehčovat potíže, s kterými se německá elektroenergetika potýká – přetěžování přenosových sítí sousedních zemí, zpoždění ve výstavbě přenosových sítí a (zatím) neklesající emise CO2, ale bylo by naivní předpokládat, že taková zásadní změna půjde úplně hladce. Nedochází však ani k blackoutům, ani k odchodu průmyslu z Německa. Přes údajně drahou Energiewende a stále menší zisky velkých energetik skončilo německé hospodářství v roce 2015 s rekordním přebytkem.  

V Česku OZE sice moc nechceme, ale kupodivu se na těch plánovaných 6 000 MW střešních fotovoltaik v roce 2040 důkladně připravujeme. S novými distribučními tarify by to však bylo jako „s kanonem na vrabce“. Jen nevím, proč náměstkyně Kovačovská v OVM říká, že ERÚ udělalo chybu, když sama byla členkou řídícího výboru pro nové tarify

Martin Sedlák v tom samém pořadu správně upozorňuje, že by se ERÚ měl více zaměřit na kontrolu oprávněných nákladů distribučních firem. ČEZ Distribuce totiž naprosto propadl v hodnocení transparentnosti zadávání veřejných zakázek. Na předposledním místě se umístil provozovatel přenosové soustavy ČEPS.

Další autorovy komentáře lze najít na jeho blogu pod tímto odkazem.