Bonusy, malusy, Počerady

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

počerady

© WikimediaCommons.org / Kivak

Zatímco manažeři ČEZ a Czech Coal očekávají bonusy z výhodného obchodu, malus zatím zůstává životnímu prostředí a nám všem, píše ve svém komentáři odborník na energetiku Milan Šimoník.

Ve svém komentáři „Prodej Počerad je nesmysl“ polemizuje Michal Šnobr s plány ČEZ na předčasný prodej uhelné části elektrárny Počerady firmě Czech Coal. V článku je zmíněn roční zisku z provozu elektrárny 1,5 miliardy korun ročně a již dříve dohodnutá opce na prodej elektrárny za 2 miliardy korun. V debatě však chybí ještě další číslo – 7 miliard externích nákladů, jak je vyčíslilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v analytickém materiálu k aktualizaci Státní energetické koncepce (SEK). (Naopak poplatky z těžby uhlí jsou stále velmi nízké, pouhá 3 % z tržní ceny).

externinaklady

© MPO

Proto je v SEK z roku 2015 úkol „zajistit co nejrychlejší zavedení malusů pro nízko-účinně kondenzačně vyrobenou elektřinu z uhlí“, s termínem 31. prosince 2015. Je rok 2017 a ve zprávě o plnění aktualizované SEK je tento úkol dále odsouván: „Zavedení malusů pro nízko-účinně kondenzačně vyrobenou elektřinu z uhlí bude řešeno v návaznosti na výstupy analýzy, která bude zpracována MPO na základě požadavku Rady vlády pro energetickou a surovinovou strategii, a případně bude součástí návrhu některé z dalších novelizací zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií“.

Czech Coal je dokonce ochoten připlatit, aby na provozu staré elektrárny vydělal co nejvíc, dokud je výroba elektřiny z uhlí ještě výhodná. Takže zatímco manažeři ČEZ a Czech Coal očekávají bonusy z výhodného obchodu, malus zatím zůstává životnímu prostředí a nám všem.

Cesta k nízkoemisní energetice je klikatá.

Další autorovy komentáře lze najít na webu Energetika v souvislostech.