Zklamání pro Slovensko: ACER bude ve Slovinsku

Slovensko odešlo ze setkání ministrů pro energetiku členských zemí EU, které se konalo včera (7. prosince) v Bruselu, s nepořízenou. Sídlo Agentury pro spolupráci energetických regulátorů (ACER) totiž získala slovinská Lublaň. Uvedlo to na svých stránkách švédské předsednictví.

Včerejší setkání Rady pro energetiku rozhodlo, že nová Agentura pro spolupráci energetických regulátorů (ACER) nebude mít sídlo na Slovensku, ale ve Slovinsku.  

Pro slovenskou vládu, která o něj velmi usilovala, to znamená velké zklamání. Brusel se rozhodl pro slovinskou Lublaň navzdory argumentům Slovenska, které podporoval samotný premiér Robert Fico společně s ministrem hospodářství Ľubomírem Jahnátkem. Jak uvedla slovenská televize TA3, Slovensko sázelo především na výhody geografické polohy Bratislavy, kde měla mít nová agentura své sídlo, a na zkušenosti Slovenska se všemi druhy energie.  

Ministři o přidělení sídla agentury Slovinsku rozhodli poměrem 15:11, pro Slovensko nakonec nehlasovalo Maďarsko a Bulharsko. Ministr Jahnátek připustil, že k prohře mohl přispět i slovenský jazykový zákon, který byl důvodem, proč Budapešť hlasovala proti. „Myslím si, že to je ten důvod,“ uvedl pro Slovenský rozhlas. Na Slovensku totiž od 1. září začala platit přísná novela jazykového zákona, která posiluje postavení slovenštiny navzdory faktu, že v zemi žije početná maďarská menšina. 

Zatímco se Bratislava vzpamatovává z prohry, slovinská Lublaň slaví. „Pro Slovinsko je to historický den. Naše země je oddaná myšlence jednotného evropského trhu s energií a agenturu považujeme za důležitou. Myslím, že všichni kandidáti předložili dobré nabídky. Byl to tvrdý zápas, ale férový,“ neskrýval svou radost slovinský ministr Matej Lahovnik

ACER nebyla jediná evropská agentura, o jejíž sídlo Slovensko usilovalo. Již dříve se vedle úřadu pro rovnost pohlaví (získala jej Litva) ucházelo o Evropský technologický institut, který se však nakonec usídlil o kousek dál – v Budapešti. Ministr Jahnátek však další prohru vzal sportovně: „Život jde dál, nemůžete být z takových kroků zklamaní. Důležité je, že jsme měli ambice, důležité je, že jsme získali poměrně hodně hlasů, vždyť 11 hlasů není málo. Pro mě osobně je potěšující, že velké ekonomiky se přidaly ke slovenské kandidatuře, takže já to vnímám prakticky – skončili jsme druzí.“ 

S návrhem vytvořit energetickou agenturu přišla Evropská komise v rámci svého úsilí o pokrok v liberalizaci evropského trhu s energiemi s cílem zlepšit přeshraniční spolupráci v přenosu elektřiny a plynu mezi členskými státy. Vedle Slovenska a Slovinska se o sídlo agentury ucházelo i Rumunsko (EurActiv 3.6.2009).  

Nová agentura ACER má dohlížet na přeshraniční spolupráci v oblasti rozvodů elektrické energie a plynu. Svou činnost začne vykonávat od 3. března 2011.