Zelené plány Kodaně pomalu šednou

zdroj: WikimediaCommons.org.

Ambiciózní plány dánského hlavního města Kodaně stát se do roku 2025 prvním uhlíkově neutrálním městem v Evropě možná brzy vezmou za své. Na vině jsou politické spory, jimž zřejmě jako první oběť padne plánovaná výstavba větrných elektráren na severu města.

V roce 2009 si hlavní město Dánska předsevzalo, že se do roku 2025 stane prvním tzv. uhlíkově neutrálním městem v Evropské unii.

Tento ambiciózní plán se ale přes veškerou snahu města i jeho obyvatel možná nepodaří splnit. Jak už to tak bývá, vinu je třeba hledat u politiků.

Dánský ministr dopravy Hans Christian Schmidt totiž přišel s návrhem zákona, který počítá s rozšířením kontejnerového terminálu v přístavu na severu Kodaně. Radnice ale plánovala, že na stejném místě v brzké době vystaví blok několika větrných turbín.

„Národní strategie na podporu obnovitelné energie není ucelená,“ postěžoval si starosta Kodaně Bo Asmus Kjeldgaard. „Na jedné straně vláda neustále hovoří o snižování oxidu uhličitého a výstavbě větrných farem, ale na straně druhé pak bojkotuje konkrétní kroky.“

Kodaňská radnice v létě roku 2009 přijala klimatický plán, v němž se zavázala, že do roku 2025 prostřednictvím 50 konkrétních iniciativ sníží emise skleníkových plynů, které město vyprodukuje, o 20 % (měřeno v hodnotách z roku 2005). V roce 2010 se jich podařilo spustit 34.

Možnosti jsou omezené

Radní si předsevzali, že město zrenovuje veřejné budovy a bude podporovat bezuhlíkovou dopravu, především pak elektromobily a jízdní kola. V neposlední řadě pak slíbili, že Kodaň bude co nejvíce využívat větrnou energii.

K tomu měly právě sloužit větrníky, které radnice plánovala vystavět na kopci u severního přístavu. Každá ze zamýšlených turbín by měla výkon 3 MW a získaná energie by zásobovala oblast, kde žije 40 tisíc obyvatel.

V současné době bychom v Kodani napočítali sedm pevninských větrných turbín, dalších 14 by mělo ve městě vyrůst do roku 2013. Celkový plán ale počítá s výstavbou dalších 130 elektráren, které by vyrostly jak na pevnině, tak na moři.

„Jestliže se nám nepodaří postavit větrníky v přístavu, bude velmi těžké najít nějakou novou lokalitu, naše možnosti jsou omezené,“ sdělil EurActivu Kim Pind, tiskový mluvčí městem vlastněné společnosti Copenhagen Energy, která je zodpovědná za výstavbu větrných elektráren.

Aby Kodaň zvládla splnit, co svým obyvatelům slíbila, bude „muset pořádně přidat“, řekl EurActivu Martin Lidegaard, předseda think-tanku Concito, který se věnuje otázkám životního prostředí.

Ve světovém žebříčku patří Dánsku ve výrobě větrné energie první místo, energie získaná prostřednictvím větrných elektráren představuje 18,9 % dánské výroby energie.

Návrh zákona z pera ministra dopravy na rozšíření kontejnerového překladiště na severu města bude dánský parlament probírat příští týden v pondělí (22. března).