Výstavbu Nabucca zpomalují jednání s Ázerbájdžánem

Zdroj: Wikimedia Commons, autor: Glen Dillon.

Konečné rozhodnutí o financování plynovodu Nabucco letos nepadne. Kvůli zdlouhavým rozhovorům o dodávkách plynu s Ázerbájdžánem bylo posunuto až na rok 2011, uvedl rakouský tisk v pátek (8. října).

V rámci snah o diverzifikaci dodávek plynu do EU má Nabucco dopravit kaspický plyn přes Turecko a balkánské státy do Rakouska. Podle odhadů má projekt stát 7,9 miliard eur.

Stavba plynovodu byla již několikrát odložena. Podle současných plánů má být zahájena příští rok. První plyn by pak měl do Evropy proudit na konci roku 2014.  

„Je zřejmé, že do konce tohoto roku (o financování projektu) rozhodnuto nebude. Nedohodneme se dříve než v roce 2011,“ citoval rakouský deník Der Standard Michaela Ulbricha, ředitele pro mezinárodní plynovody u ÖMV. 

Rakouské ÖMV je jednou z šesti společností, které se na projektu Nabucco podílejí. Dalšími podílníky je maďarské MOL,  německé RWE, bulharské BEH, rumunský Transgaz a turecký Botas.

Ve svém sdělení ÖMV uvedlo, že časový plán projektu byl minulý měsíc „lehce změněn.“ Důvodem byly rozhovory o dodávkách plynu.  

„Koordinujeme své úsilí s dodavateli. Podílníci právě vyjednávají smlouvy o dodávkách plynu, které jsou základem konečného rozhodnutí o financování projektu,“ řekl mluvčí Nabucca Christian Dolezal

Po jednání s více než 20 společnostmi a konsorcii se má Ázerbájdžán do konce tohoto roku rozhodnout, kterému z projektů poskytne plyn ze svého největšího ložiska Shah Deniz II.

Vláda uvedla, že plyn získá ten, kdo nabídne nejvyšší cenu. Konsorcium Nabucca a ruského projektu South Stream jsou hlavními favority (EurActiv 13.7.2010). 

Gazprom, ruský monopolní vývozce plynu, nedávno uvedl, že cenu, kterou je ochotný zaplatit za plyn z Shah Deniz, ostatní konsorcia nemohou nabídnout. 

Projekt Nabucco předpokládá, že bude zpočátku čerpat plyn z Iráku. Mělo by ho být 10 miliard kubíků, přičemž dalších 8 miliard má proudit od roku 2015 právě z Shah Deniz (EurActiv 9.6.2010).