Vysokou cenu emisních povolenek nezpůsobují nekalé praktiky na trhu, zjistil regulátor

© Pixabay

Výrazný růst cen emisních povolenek, který částečně přispívá ke zdražování energií, nezpůsobují záměrné manipulace na trhu. Vyplývá to z předběžné zprávy Evropského úřadu pro cenné papíry a trhy (ESMA), který pověřila kontrolou fungování emisního trhu Evropská komise. Za vysokými cenami povolenek vidí cenové manipulace část unijních politiků, včetně premiéra v demisi Andreje Babiše. Ten kvůli požadavku na regulaci emisního trhu v říjnu blokoval přijetí závěrů summitu Evropské unie.

Ceny povolenek, které musejí nakupovat velcí průmysloví znečišťovatelé ovzduší, za poslední rok vzrostly více než dvojnásobně a v současnosti se pohybují kolem 70 eur (1770 Kč) za tunu oxidu uhličitého (CO2). Kromě podniků mají na trh přístup i například investiční fondy, jejichž roli by chtěl Babiš i někteří další unijní politici omezit.

„Růst počtu účastníků trhu nemůže být sám o sobě brán jako důkaz jakékoli formy neuspořádaného obchodování či nekalých praktik na uhlíkovém trhu,“ uvedl ve čtvrteční zprávě evropský regulátor. Podle ESMA je fungování trhu včetně růstu počtu obchodníků v souladu s předpoklady, úřad nicméně hodlá situaci dál analyzovat. Prozkoumáním tržní praxe jej pověřila Komise, kterou k tomu na říjnovém summitu po Babišově tlaku vyzvali lídři unijních zemí.

Prudký růst cen energií přiměl v posledních týdnech evropské státy k zavádění daňových úlev či přímé finanční podpoře nejzasaženějších obyvatel či firem. Česká republika, Francie a jihoevropské země požadují, aby EU navíc zasáhla do fungování trhů s elektřinou či právě s emisními povolenkami. Růst cen emisních povolenek má však podle Evropské komise na zdražování energií jen malý vliv, zásadnější je velká poptávka související s pokrizovým oživením či nedostatek zásob zemního plynu. Podobný názor zastává i řada unijních zemí, Brusel se proto v rámci celounijních plánů hodlá soustředit spíše na společné nákupy plynu či na rozšiřování strategických rezerv.