Výrobci solárních panelů kritizují Komisi za dohodu s Čínou

zdroj: Pixabay.com; autor: Hans

Evropské komisi a čínskému ministerstvu obchodu se podařilo zažehnat obchodní válku, která podle některých názorů hrozila kvůli uvalení cla na dovoz čínských solárních panelů. Kompromis se nelíbí evropským výrobcům, kteří od EU očekávali tvrdší přístup. Jiné firmy navázané na fotovoltaiku ale tak kritické nejsou.

Výrobci solárních panelů v EU se zlobí na Evropskou komisi kvůli kompromisu, který vyjednala s Čínou ohledně dovozu těchto výrobků. Aliance EU ProSun vyčítá evropskému komisaři pro obchod Karlu De Guchtovi, že jeho návrh je „neuvěřitelný, neakceptovatelný a naprosto proti evropským zájmům“. Hrozí také, že případ přednese před Soudním dvorem EU.

Evropská komise a Čína totiž v pondělí (29. července) vyřešily svůj spor o dovoz čínských solárních panelů do EU. V květnu Komise oznámila, že na čínské dovozce hodlá uvalit clo ve výši 47 %. Bylo to kvůli stížnostem evropských výrobců na dumpingové ceny (EurActiv 13.5.2013). Čína na tento krok reagovala vyšetřováním dovozu evropských vín na čínský trh.

Nyní se obě strany dohodly na minimální ceně, za jakou budou Číňané panely do Evropy dovážet. Od začátku srpna by pak neměla platit antidumpingová cla.

„Nalezli jsme přátelské řešení,“ oznámil veřejnosti evropský komisař poté, co s čínským ministerstvem obchodu jednal po telefonu. „Jsem spokojen s cenovou nabídkou, kterou předložili čínští vývozci solárních panelů,“ řekl. Dohodu si pochvalují i Číňané, kteří nyní budou moci pokrývat přibližně polovinu evropské poptávky po panelech.  

Smluvená cena představuje 0,56 eur za jeden watt výkonu. To je přibližně cena, za kterou se čínské panely v Evropě aktuálně prodávají. Evropští výrobci zastoupení aliancí EU Pro Sun jsou s tím nespokojeni. Původně prý měla Evropa požadovat minimální cenu ve výši 0,67 eur za watt. Konečná dohoda se podle aliance příliš blíží čínskému návrhu ve výši 0,50 eur za watt.  

Milan Nitzschke, president ProSun, obvinil Komisi, že se podvoluje „gangsterskému přístupu“ Pekingu. „Víme, že Čína vyhrožovala řadě slabších jižních a východních států EU tím, že z těchto oblastí stáhne své investice,“ citovala ho bruselská redakce EurActivu.

Dohodu ale na druhé straně přivítala Evropská fotovoltaická průmyslová asociace (EPIA). Ta zůstávala v celém sporu neutrální. Mezi jejími členy jsou totiž nejen výrobci panelů, ale firmy z celého hodnotového řetězce v solární energetice. Ty mají totiž ve vztahu k čínskému dovozu rozdílné zájmy. Uvalení cla se tak například nezamlouvalo firmám, které solární panely v Evropě instalují.