Jaderná havárie ve Francii vzbudila obavy o bezpečnost

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Idea go.

Evropská poslankyně Sandrine Belier vyzvala k uzavření jaderného zařízení ve francouzském Marcoule, kde včera (12. září) došlo k výbuchu, při němž zahynul jeden člověk a další čtyři byli zraněni. Francouzský Úřad pro jadernou bezpečnost zahájil vyšetřování příčiny havárie.

„Zařízení by mělo být co nejdříve vyřazeno z provozu, a to způsobem, který by přinesl co nejmenší riziko znečištění,“ řekla EurActivu francouzská europoslankyně za skupinu Zelených Sandrine Belier.

„Již v minulosti bylo vedení tohoto jaderného zařízení označeno za nedostatečně kvalitní,“ uvedla Belier. Dodala, že nehoda podle ní znovu zahájí debatu o jaderné politice Francie. Země je pod vedením prezidenta Nicolase Sarkozyho jedním z hlavních zastánců jaderné energie.

V červnu prezident slíbil, že dodrží plán na investici 1,37 miliard dolarů do jaderné energetiky. Drtivou většinu francouzské elektřiny vyrábí jaderné elektrárny, kterých je v zemi 58. 

„Otázka jádra by mohla ovlivnit prezidentské volby v roce 2012,“ řekla Belier. Nedávný výzkum veřejného mínění ukázal, že proti využívání jaderné energie se staví 67 % francouzských voličů.

K úniku radioaktivity prý nedošlo

Příčina výbuchu v Marcoule dosud není známá. Představitel Úřadu pro jadernou bezpečnost (ASN), který nechtěl být jmenován, uvedl, že nehodu pravděpodobně zavinila blíže neurčená technická závada.

„Vyšleme na místo tým inspektorů, aby zjistili, co se ve skutečnosti stalo,“ řekl EurActivu. Během vyšetřování se nepochybně vynoří i otázka regulace jaderných zařízení.  

Podle vyjádření Evropské komise „se jedná o zařízení pro zpracování jaderného odpadu, a proto nebylo v plánu podrobit jej zátěžovým testům,“ které vyhlásil komisař pro energetiku Günther Oettinger po březnové katastrofě jaderné elektrárny Fukušima (EurActiv 25.5.2011).

Mluvčí ASN Evangelia Petit řekla EurActivu, že zařízení bylo úřadem testováno a „v minulosti tam došlo ke třem nehodám“, neposkytla však žádné podrobnější informace. Podle oficiálního vyjádření úřad věří, že výsledky zátěžových testů budou během vyšetřování potvrzeny jako platné.  

Zařízení v Marcoule patří mezi nejstarší ve Francii. Bylo uvedeno do provozu v roce 1956 a zpočátku sloužilo vojenským účelům. V roce 1990 pak začalo zpracovávat nukleární odpad a vyrábět palivo pro jaderné elektrárny s pomocí technologie, která zpracovává již použité jaderné palivo (tzv. MOX fuel).

Podle některých francouzských médií došlo k výbuchu ve skladišti nukleárního odpadu, jiná za místo výbuchu označují tavící pec. 

Podle Evangelie Petit byl příčinou úmrtí jednoho z pracovníků a zranění čtyřech dalších samotný výbuch a nedošlo k žádnému úniku radioaktivity mimo jaderné zařízení ani v jeho areálu.  

Dodala, že v okamžiku nehody byl zpracováván materiál se slabou radioaktivitou. 

Průmyslová nebo jaderná nehoda?

Podle mluvčího Greenpeace pro jadernou energii Jana Haverkampa byl výbuch s největší pravděpodobností způsoben „chybou ve složení směsi jaderného odpadu“, protože v Marcoule se tavily různé materiály jako kovy nebo kontaminované rukavice.

„Nehoda již byla zažehnána,“ řekla mluvčí ASN. „Nejde o jaderný problém, byla to průmyslová, nikoliv jaderná nehoda.“

Europoslankyně Belier vyzvala k opatrnosti vůči podobným prohlášením. „Hlavním cílem je logicky vždy zabránit panice, a protože jaderná energie je obzvláště nebezpečná, nehody a jejich dopady jsou v informacích pro veřejnost systematicky minimalizovány,“ uvedla.    

„Dnes nám tvrdí, že sice došlo k nehodě, ale vše je pod kontrolou. Je obtížné tomu stoprocentně věřit,“ dodala Belier.