Vláda brzdí solární boom, regulační úřad zavalen žádostmi

Poslanecká sněmovna dnes schvaluje novelu zákona o obnovitelných zdrojích, jež má snížit dotace na solární energetiku a zpoplatnit emisní povolenky pro výrobce elektřiny a tepla. Podle kritiků jsou ale navržená opatření pro solární byznys likvidační a navíc zbytečná.

Solární horečka vrcholí. Poslanecká sněmovna má dnes hlasovat o regulačních opatřeních, kterými chce vláda zamezit razantnímu nárůstu ceny elektřiny. Energetický regulační úřad je mezitím zasypáván žádostmi investorů, kteří chtějí dosáhnout ještě na současné výkupní ceny, a zástupci solárního byznysu hlasitě upozorňují, že navržená opatření nemají šanci přežít. Cena elektřiny na burze přitom vytrvalé klesá.

Novela uvaluje 26 % daň na proud ze slunečních zdrojů nad 30 kW, zprovozněných v letech 2009 a 2010. Po naléhání solárních firem, ale vláda návrh zmírnila a omezila platnost daně na tři roky.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu by takto dočasná daň měla vrátit návratnost investic do solární energetiky zpátky na plánovaných patnáct let. Snížení cen solárních panelů totiž v současnosti umožňuje návratnost i během osmi let.

Zdanění emisních povolenek zaplatí hlavně ČEZ

Dalším opatřením, jež má vládě zajistit nový zdroj příjmů pro solární dotace, je zdanění emisních povolenek pro výrobce elektřiny a také zpoplatnění žádosti o vyjmutí pozemku ze zemědělského půdního fondu. Bez něho nelze fotovoltaické parky začít stavět.

Kabinet premiéra Nečase původně uvažoval o zavedení 25 % darovací daně, nakonec ale ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek oznámil zdanění emisních povolenek sazbou 32 %. Návrh se přitom týká povolenek, které elektrárenské firmy získají v roce 2011 a 2012.

Daň by se přitom měla vztahovat pouze na ty výrobce, kteří elektřinu vyrábějí pro třetí subjekty. To se týká zejména elektrárenské společnosti ČEZ, pro kterou by uvedené zdanění znamenalo zvýšení dodatečných nákladů v řádech miliard.

„Jejich výši odhadujeme na zhruba dvě miliardy korun dohromady v následujících dvou letech, tedy přibližně 4 koruny na akcii,“ uvedl analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.

Solární firmy: Čísla ERÚ jsou nadhodnocená, politika vlády jde „ode zdi ke zdi.“

Podle představitelů solární energetiky jsou vládní regulační opatření zbytečná a založená na nadsazených odhadech růstu cen elektrické energie v příštím roce. Energetický regulační úřad (ERÚ) je podle České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) ve svých odhadech neobjektivní a žádá prověření jeho dat nezávislým orgánem.

Podle CZEPHO se v České republice reálně do konce roku připojí pouze 800–1000 MW výkonu elektráren. „Nesmyslně vysoké odhady kolující na veřejnosti ve výši 1800 MW jsou pouze virtuálním číslem. Náš odhad je zhruba poloviční: 800–1000 MW,“ upřesňuje šéf CZEPHO František Smolka.

Podle fotovoltaické asociace navíc není materiálně vůbec možné takové kapacity v Česku připojit, potřebné technologie by jednoduše výrobci nestihli vyrobit.

„Pokud by se mělo v Česku připojit údajných 1800 MW, znamenalo by to, že více než 15 procent světové produkce fotovoltaických technologií bude směřovat do Česka, což je naprostý nesmysl,“ říká Smolka.

Energetický úřad před koncem roku nestíhá

Že bude odhad CZEPHO překonán už je jisté nyní. V Česku bylo podle informací Hospodářských novin do včerejšího dne (8. listopadu) zapojeno 1034 MW solárního výkonu, což představuje víc jak jeden blok jaderné elektrárny Temelín.

A další žádosti o udělení licence se na úřad mezitím valí. „Evidujeme už žádosti na 1700 megawattů,“ říká šéf úřadu Josef Fiřt. To je o dalších 100 MW více, než kolik jeho úřad odhadoval jako maximum pro rok 2010.

Fiřt ale upozorňuje, že stále přibývá narychlo zpracovaných žádostí, které úřad musí vracet nevyhovující. Stále tak není jisté, kolik zdrojů se do konce roku připojí.

Česká republika by měla na základě směrnice Evropského parlamentu a Rady do roku 2020 zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů na celkové hrubé konečné spotřebě energie na 13 %. V dopravě by měl podíl obnovitelných zdrojů činit 10 %.

V Národním akčním plánu počítá česká vláda s nepatrným zvýšením těchto cílů. Zástupci z oblasti obnovitelných zdrojů ale kritizují vládní koncepci jako málo ambiciózní v porovnáním s cíly Evropské komise a zeměmi západní Evropy, které počítají se zvýšením podílu obnovitelných zdrojů na výrobě energie na 30%.