Války, zemětřesení ani brexit nemohou zastavit pokles cen plynu

zemní plyn

© Pixabay

Ceny zemního plynu v Evropě už tři roky vytrvale klesají a nezdá se, že by se měl tento trend změnit.

Ceny zářijových kontraktů na dodávky komodity v Nizozemsku a Velké Británii se pohybují blízko šestiletého minima a analytici renomovaných institucí od Citigroup přes Marex Spectron Group až po Vattenfall AB předpovídají další snižování. Informuje o tom agentura Bloomberg.

Od roku 2013 už plyn nereaguje na politické zprávy ani přírodní události, které za normálních okolností ženou jeho ceny nahoru. V současné době ovlivňují trh hlavně nadměrné zásoby komodity.

Cenami nepohnula Ukrajina ani Nizozemsko

Ceny plynu se téměř nepohnuly, ani když Ukrajina jako hlavní tranzitní země pro přepravu suroviny z Ruska do EU varovala před možným vypuknutím další plynové vojny se svým východním sousedem.

Obchodníci jen pokrčili rameny po rozhodnutí Nizozemska omezit kvůli zemětřesení těžbu z největšího evropského ložiska. S reakcí se nesetkává ani rozhodnutí Britů odejít z EU nebo rostoucí odpor veřejnosti k frakování plynu z nekonvenčních ložisek v břidlicích.

Rozhodují dodávky plynu

„Vliv politických otázek na cenu plynu je jen nepatrný,“ konstatuje ředitel společnosti Energy Trading Consultanty a bývalý obchodník s plynem v norském Statoilu Mark Devine. Na krátkodobé kontrakty mají podle něj daleko větší vliv právě nadměrné dodávky plynu na trhy.

V Nizozemsku se ceny kontraktů na dodávky plynu pro následující měsíc snížily o více než 4 % a v Británii o 5 %.

Částečně je to způsobeno už dva roky trvajícím poklesem ceny ropy. Asi u poloviny plynových kontraktů v Evropě se totiž cena odvíjí právě od ceny „černého zlata“.

Velcí producenti ze zemí mimo EU zároveň bojují o podíl na evropském trhu zvyšováním svých exportů. Dodávky ruského plynu do EU v prvním pololetí vzrostly o 14 % a dodávky norského plynu do Británie stouply o 21 %.

Zvýšený export tak pomáhá neutralizovat vliv klesající těžby v samotné EU, která je aktuálně nejnižší od roku 1971.

Evropská spotřeba klesá

Obchodníci s plynem a provozovatelé plynovodů jsou přesvědčeni, že spotřebu plynu pomohou pokrýt i rostoucí dodávky zkapalněného plynu (LNG) do EU.

Podle údajů společnosti BP firmy na celém světě loni vyprodukovaly 3,5 bilionu kubických metrů plynu, tedy o 70 miliard více než byla jeho spotřeba. Producenti vzhledem na obavy z klimatických změn doufají, že poptávka po plynu se zvýší, protože tato komodita nahradí uhlí, které je větším znečišťovatelem ovzduší.

Spotřeba plynu v EU přitom za deset let do konce roku 2015 klesla o 19 % a poptávka po uhlí se snížila o 17 %, uvádí BP. Spotřeba se prý v případě obou komodit sníží i tento rok. A nadměrné zásobování trhů bude i nadále brzdit růst cen.