V září začnou z pultů mizet další klasické žárovky

Žárovka

Přesně rok poté, co se kvůli evropské legislativě přestaly na trh dodávat klasické 100 wattové žárovky, potká stejný osud i 75 wattové žárovky. Od září se navíc na krabičkách s úspornými žárovkami musí objevit některé povinné údaje, které mají spotřebitelům usnadnit výběr. Obhájci práv spotřebitelů ale upozorňují, že je lidem třeba vysvětlit, co pojmy na krabičkách znamenají.

Skupiny hájící práva spotřebitelů se obávají, že technické údaje, které výrobci musí od 1. září uvádět na krabičkách s úspornými žárovkami a zářivkami, spotřebitelé nepochopí a budou pro ně spíše matoucí.

Stahování klasických (a energeticky méně účinných) žárovek z trhu začalo přesně před rokem. Díky evropskému nařízení se v Evropě přestaly prodávat nejprve 100 wattové žárovky a příští týden (1. září) končí prodej 75 wattových. Z pultů ale nezmizí okamžitě, prodejci budou ještě doprodávat jejich zásoby.

Všechny klasické žárovky tak budou postupně nahrazeny úspornějšími, ovšem také dražšími alternativami – buď v podobě kompaktních zářivek nebo halogenových žárovek.

Průměrná evropská domácnost podle odhadů Evropské komise může výměnou klasických žárovek za úsporné ušetřit 625 až 1.250 korun ročně. A to i v případě, že se od uspořené energie odečtou náklady na jejich nákup.

Od září budou muset výrobci na krabičkách žárovek uvádět některé povinné údaje jako je například doba životnosti v hodinách, počet spínacích cyklů nebo zahřívací doba.

Evropské sdružení na ochranu spotřebitelů BEUC povinné uvádění údajů, které mají spotřebitelům usnadnit přechod z klasických žárovek na úsporné, přivítala, ale dodala, že lidé také potřebují vysvětlit, co pojmy na krabičkách znamenají.

„Větší využívání úsporných žárovek bude dobré jak pro spotřebitele, tak pro životní prostředí. Spotřebitelé ale pojmům jako jsou barevná teplota nebo světelný tok nerozumí,“ říká generální ředitelka BEUC Monique Goyens. Nové značení založené na spolehlivých údajích o produktu jim při výběru pomůže až ve chvíli, kdy dostanou další informace, dodává ochránkyně práv spotřebitelů.

Organizace chce zároveň zlepšit sběr použitých zářivek. Obává se totiž toxické rtuti, která se v úsporných zářivkách nachází. S nejnovějšími technologiemi by prý navíc bylo možné snížit množství rtuti obsažené v zářivkách z 5 mg na 1-2 mg.

Rtuť v zářivkách, respektive její větší objem oproti klasickým žárovkám, je také jedním z nejčastějších argumentů odpůrců ústupu od tradičních žárovek. Z některých studií ale vyplývá, že čisté emise rtuti jsou v případě používání úsporných zářivek ve skutečnosti nižší než u tradičních žárovek. Díky nižší spotřebě je prý menší i poptávka po elektřině, která vzniká v uhelných elektrárnách (právě rtuť se při spalování uhlí vylučuje).