V Litvě skončil energetický summit

Na programu mezinárodní konference ve Vilniusu bylo především zajištění dodávek ropy z jiných než ruských zdrojů a návrh na stavbu nové elektrárny. V případě prvního bodu nalezli účastníci shodu. Jednání o druhém ztroskotalo na neústupnosti Varšavy.

Litevské hlavní město hostilo v uplynulých dvou dnech summit o energetické bezpečnosti, kterého se zúčastnili zástupci pobaltských a černomořských zemí, Polska, některých středoasijských států, Ruska a EU. Účastníci se sjeli do Litvy, aby pokračovali v jednáních, která byla v létě přerušena v Polsku. Cíl summitu byl jasný: všemi dostupnými prostředky omezit energetickou závislost pobaltských států a Polska na nespolehlivých ruských dodávkách.

Jedním z hlavních bodů na programu jednání ve Vilniusu byl projekt na výstavbu společné elektrárny, na které se mají podílet všechny pobaltské státy a Polsko. V litevské Ignalině – poblíž ruských hranic, kde by měl nový energetický komplex vyrůst, už jedna elektrárna ne nepodobná té z Černobylu stojí. Pro celé Pobaltí by stavba nového zařízení znamenala zabití „dvou much jednou ranou“. Jednak by se zbavilo velkého bezpečnostního rizika a zadruhé by si zajistilo významný energetický zdroj. A jak jednání nakonec dopadlo? Skončilo nezdarem kvůli sporu o vlastnické podíly jednotlivých zemí v nově projektované elektrárně. Původní návrh zněl: Litva bude mít nárok na 33%, ostatní státy obdrží po 22%. Polsku však takový podíl nestačí a jednání tudíž včera uvízla na mrtvém bodě. Jejich oživení bude možné nejdříve po nadcházejících předčasných volbách právě v Polsku.

Rozprava se však netýkala jen nové elektrárny ale mimo jiné také stavby ropovodů a plynovodů ze střední Asie do Evropy, které by neprocházely přes území Ruska. Konkrétně se mluvilo o ropě z Kazachstánu a plynu z Turkmenistánu. Nakonec se zástupci Polska, Gruzie, Azerbajdžánu, Ukrajiny a Litvy dohodli na prodloužení současného ropovodu končícího na Ukrajině až do polského přístavu Gdaňsk. Celá stavba by měl být realizována do roku 2012. Nový ropovod není důležitý jen pro Polsko, ale především pro Lotyšsko a také Litvu, kam už přes rok dodávky ropy z Ruska neproudí.