Usnadnění státní podpory pro jádro by narušilo trh, zní kritika v EU

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: xedos4

Příští měsíc má Evropská komise představit návrh nových pravidel pro poskytování státní pomoci, která by mohla usnadnit udělování podpory novým jaderným zdrojům. Znamenalo by to narušení evropského trhu s energií, tvrdí kritici. Podle analytika Michala Šnobra není evropská regulace v tomto směru efektivní.

Evropská komise je podle svého vyjádření nadále otevřená možnosti rozšíření státní podpory v EU pro jaderné elektrárny. Ocitá se prý ale pod tlakem, aby pro tuto podporu stanovila jasný právní rámec.

Očekává se, že Komise na konci září představí pokyny pro modernizaci podpory v oblasti energetiky. Z dokumentu, který minulý měsíc unikl do médií, vyplývá, že poskytování státní podpory by se mohlo vztahovat i na jaderné zdroje (EurActiv 23.7.2013).

Přímá podpora se jaderným elektrárnám v Evropě doposud udělovala v případě krátkodobého nouzového financování. Nyní by podle všeho mohla být poskytována dlouhodobá provozní podpora pro nově postavené jaderné bloky. Poslední slovo by při udělování podpory měla mít nadále Evropská komise.

„Každá notifikace členským státem by samozřejmě byla předmětem analýzy Evropské komise případ od případu,“ sdělil médiím mluvčí Generálního ředitelství Komise pro hospodářskou soutěž Antoine Colombani.

Signál pro Temelín

Legislativní návrh, který má Komise představit po německých spolkových volbách, bude mít před sebou ještě dlouhou cestu. Čeká jej nejprve veřejná konzultace, teprve poté jej schválí kolegium komisařů a vznikne finální návrh směrnice.  

Ať už přijde Komise s jakýmkoliv návrhem, podle zasvěcených pozorovatelů lze očekávat dohady mezi členskými zeměmi, které jádro odmítají (např. Německo nebo Rakousko), a těmi, které jadernou energii hodlají ve svém energetickém mixu podporovat. Mezi ně patří Velká Británie, ale také Česká republika nebo Slovensko.  

Vlády, které chtějí elektřinu z jádra rozvíjet, v současné době zjišťují, že bez garancí nejsou investoři ochotní nové jaderné elektrárny stavět. Týká se to i plánu na rozšíření české jaderné elektrárny Temelín (EurActiv 21.3.2013).

„Pokud Komise skutečně tuto možnost v rámci modernizace státní pomoci zapracuje, může to být jedním z faktorů ovlivňujících rozhodnutí o výstavbě nových bloků jaderné elektrárny Temelín, nicméně nejedná se o faktor rozhodující,“ řekl nedávno EurActivu mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Paták.

Narušení trhu

Podle odpůrců jaderné energetiky by ulehčení státní podpory narušilo fungování trhu a znevýhodnilo ostatní zdroje energie.

„Z pohledu trhu je to vlastně katastrofa, ačkoli některá opatření mohou krátkodobě vypadat, že pomohou řešit situaci. Není pochyb, že destrukce původní myšlenky jednotného volného evropského trhu s elektřinou pokračuje,“ řekl k tomu redakci analytik J&T Banky Michal Šnobr.

S každou další regulací se podle něj dříve nebo později objeví další, která bude muset napravovat ty minulé.

„Bohužel, od Komise a EU není možné čekat žádné jiné řešení. Úpadek skutečného trhu je už nyní nezvratný. Oblast výroby a prodeje se po distribuci, přenosu elektřiny a podpoře OZE v budoucnu stane také plně regulovanou – možná podpora jaderných elektráren je jen dalším krokem.“

„Ještě horší“ podle něj je, že v této oblasti v Evropě neexistuje společný zájem jednotlivých členských států. Řešení z centra tak prý bude vždy neefektivním, nedostatečným a slabým kompromisem, který nemůže zajistit dlouhodobou stabilitu, kterou sektor energetiky potřebuje.