Unie dá na propojení energetických sítí přes dvě miliardy eur

Power grid

Evropská komise včera zveřejnila, že pošle 2,3 miliardy eur na 43 projektů, které mají zlepšit propojení unijních elektrických vedení a plynovodů. Podpora je součástí pětimiliardového stimulačního balíčku EU.

Rozhodnutí evropské exekutivy znamená, že plynovody a zásobníky na zemní plyn (celkem 31 projektů) obdrží 1,39 miliardy eur a zbylých 0,91 miliardy poputuje na 12 nových propojení elektrických sítí.

Už v prosinci minulého roku došlo k rozdělení další více jak miliardy a půl na investice do zachytávání a ukládání uhlíku (CCS) a větrných elektráren (EurActiv 10.12.2009). Celkem půjdou v rámci pětimiliardového stimulačního balíčku Evropské komise na energetické projekty skoro čtyři miliardy.

Komisař pro energetiku Günther Oettinger označil rozhodnutí evropské exekutivy za „milník v historii unijní energetické politiky“. „Komise dosud nikdy neschválila tak významnou částku na projekty v oblasti energetiky. Vybrali jsme klíčové projekty, které pomohou vytvořit integrovanější energetickou síť v Evropě a zajistí flexibilní toky energie přes hranice členských států,“ uvedl komisař.

Seznamu projektů dominují energetická propojení dosud do velké míry izolovaných pobaltských států s Finskem, Švédskem a Polskem. Zkrátka ovšem nepřijde ani střední Evropa: český RWE Transgas obdrží 35 milionů eur na rozšíření plynových zásobníků a Slováci se mohou těšit na nový plynovod směr Maďarsko (dostanou na něj 30 milionů eur).

Komise původně plánovala, že by na energetická propojení věnovala ještě o 65 milionů eur více, ale podle jednoho z jejích představitelů výslednou sumu snížila hlavně proto, že Slováci a Poláci nepředložili společný projekt na nový plynovod. Zmíněných 65 milionů tak nakonec pravděpodobně půjde na podporu obnovitelných zdrojů nebo energetické účinnosti (konečné rozhodnutí padne v dubnu).

Proč Nabucco?

Největší ohlas vzbudilo rozhodnutí Komise (i když bylo očekávané), že pošle 200 milionů eur na podporu projektu Nabucco, který má do Evropy přivést kaspický plyn. Podle kritiků však ještě příprava výstavby plynovodu není tak daleko, aby konsorcium Nabucco mohlo přidělené peníze vyčerpat do konce tohoto roku, což je podmínka stimulačního balíčku.

Oettinger včera skeptiky odmítl s tím, že Nabucco je klíčové pro diverzifikaci unijních energetických zdrojů. „Nabucco není jen nový plynovod s nejistou budoucností. Je to evropský projekt zásadní důležitosti,“ zdůraznil komisař.

Podle jednoho z úředníků Komise může navíc evropská exekutiva na podzim ještě o něco posunout konečný termín, do kdy musí schválené projekty podporu vyčerpat.

Jeremy Ellis ze společnosti RWE, která je jedním z hlavních investorů do Nabucca, nicméně tvrdí, že tento projekt nestojí a nepadá s unijní podporou. „Fondy alokované Komisí sice vítáme, ale pokud je nestihneme vyčerpat, neznamená to, že Nabucco půjde ke dnu,“ uvedl.

Pro nový plynovod je nyní klíčová jiná věc: jestli sežene dost zemního plynu. Podle Ellise by měla jednání z jeho dodavateli skončit během několika měsíců tak, aby do konce roku byla podepsána finální dohoda všech investorů.