Uhlí za limity na Bílině způsobí miliardové škody, tvrdí studie

zdroj: Shutterstock; autor: MAKY.OREL

Nejpravděpodobnější varianta prolomení limitů těžby hnědého uhlí způsobí škody na životním prostředí, zdraví a blahobytu obyvatel ve výši deset miliard korun. Jde o součet externích nákladů těžby a následného spálení uhlí, které nyní leží za územními limity na lomu Bílina. Pokračování těžby v této lokalitě v červnu navrhl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Pokud by vláda nakonec prosadila také plnou těžbu za limity na lomu ČSA, dosáhly by celkové škody 25,6 miliardy korun. K tomuto číslu došli vědci z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v poslední z celkem třech dopadových studií variant těžby hnědého uhlí, které si objednalo ministerstvo průmyslu.

Na výsledky ekologické studie čekal mimo jiné ministr životního prostředí Richard Brabec, který ještě není rozhodnutý, kterou variantu těžby nakonec podpoří. „Analýzu jsme dostali teprve předevčírem. Podklady zatím studujeme. Dlouhodobé stanovisko pana ministra ale je, že krajní variantou je prolomení limitů na Bílině, pokud bude doloženo, že pro využití v Česku je toto uhlí potřeba,“ říká mluvčí ministra Petra Roubíčková.

Autoři studie na základě optimalizace energetického mixu podle Státní energetické koncepce zjistili, že při prolomení limitů na lomu Bílina bude růst množství uhlí, po kterém nebude poptávka. Po roce 2040 by nenašlo odběratele 13 procent vytěženého uhlí. Tento závěr podporuje červnové stanovisko MPO, že si česká energetika v optimálním případě vystačí pouze s uhlím za limity Bíliny.

Autor: Jan Stuchlík

Celý článek naleznete na webu E15.cz.