Turecko vypovědělo Gazpromu kontrakt o dodávkách ruského plynu

Zdroj: Wikimedia Commons, autor: Glen Dillon.

Turecko o víkendu vypovědělo ruskému plynárenskému gigantu smlouvu o dodávkách zemního plynu pro více jak desetimilionový Istanbul. Důvodem jsou vysoké ceny dodávek suroviny. Ke vzniku článku přispěl turecký EurActiv.

Státem vlastněná turecká energetická společnost Botas o víkendu (1. října) oznámila, že vypověděla smlouvu ruskému plynárenskému koncernu Gazprom. Kontrakt byl uzavřen v roce 1986 a týkal se nákupu 6 milionů kubíků plynu ročně. Důvodem je vysoká cena dodávek.

„Ceny by měly být únosné. Přehodnotíme proto uzavřené smlouvy, které mají brzy vypršet. Rusko-turecký západní plynovod (přivádějící do Turecka ruský plyn přes území Ukrajiny, Rumunska a Bulharska; pozn. red.) je jedním z nich. Pokud nebudou vyslyšeny naše požadavky na snížení cen, ukončíme ji,“ prohlásil Taner Yildiz, turecký ministr pro energetiku a přírodní zdroje.

Během posledních 29 měsíců ceny plynu stouply přibližně o 39 %, dodal. To, že Turecko nakonec smlouvu opravdu vypovědělo, médiím v neděli potvrdil i ruský Gazprom.

Agentura Reuters krátce poté uvedla, že Moskva hodlá uzavřít dohodu o dodávkách plynu s jinými tureckými firmami. „Může to být méně, ale také více než šest miliard kubíků plynu. Máme už uzavřené nějaké kontrakty se soukromými tureckými firmami,“ uvedl zdroj agentury.

Vztahy to nenaruší

Podle tureckého ministra Yildize vypovězení jednoho kontraktu neznamená, že by kohoutky s ruským plynem přitékajícím do Turecka zcela vyschly. V žádném případě to prý neohrozí dohodu o výstavbě plynovodu South Stream, který podporuje Gazprom a který má přivádět plyn do Evropy po dně Černého moře.

„V tomto ohledu tu nejsou žádné obtíže,“ poznamenal a dodal, že „strategické partnerství“ Turecka s Ruskem „nemůže ovlivnit několik smluv“.

Do Turecka také stále proudí ruský plyn plynovodem Blue Stream, který funguje od roku 2003 a jehož potrubí vede po dně Černého moře. Podle informací tureckého deníku Hürriyet jím do země přiteče 16 miliard kubíků. Smlouva byla uzavřena na 23 let.

Spotřeba zemního plynu v Turecku dosahuje 37 miliard kubíků. V loňském roce Ankara nakoupila 18 miliard kubíků ruského plynu, čímž pokryla 60 % domácí spotřeby.

Rusko představuje největšího obchodního partnera Turecka. Turecký deník Zaman odhaduje, že koncem letošního roku vzájemný bilaterální obchod přesáhne 30 miliard eur. Více jak dvě třetiny tvoří právě zemní plyn a 20 % představuje ruská ropa.

Turecko také ročně navštíví téměř tři miliony Rusů, kteří do země od jara cestují bez vízové povinnosti (stejně je tomu i v případě cestování Turků do Ruska).

Obě země se navíc v květnu loňského roku dohodly na výstavbě první turecké jaderné elektrárny u pobřežního města Akkuyu na jihu Turecka. Hlavní slovo v konsorciu má Moskvou kontrolovaná společnost AtomStrojExport. Náklady na výstavbu elektrárny se podle odhadů vyšplhají k 15 miliardám eur.