Tlak Komise na energetickou společnost Eni nese ovoce

Italský energetický gigant Eni včera oznámil, že hodlá prodat svůj podíl ve třech plynovodech, což by mělo Evropské komisi stačit k zastavení antimonopolního řízení s touto společností. Eni tak jde ve stopách dalších velkých firem, které se snaží s Bruselem usmířit a vyhnout se tak pokutě.

Sedmá největší energetická společnost na světě – italská Eni se rozhodla, že nabídne k prodeji své podíly ve třech plynovodech, které z části vlastní: TAG, Transitgas a TENP (viz dále). Jak ovšem včera uvedl její šéf Paolo Scaroni, hodlá si ve všech i nadále udržet práva na přepravu zemního plynu.

Tento krok má Evropskou komisi přimět k zastavení prošetřování praktik Eni, které jsou údajně v rozporu s unijními pravidly o volné soutěži. Italská energetická společnost je v hledáčku Bruselu už od roku 2007, kdy jí spolu s německým gigantem RWE začala podezírat z omezování konkurence na trhu se zemním plynem.

V březnu 2009 navíc Evropská komise rozjela zvláštní vyšetřování Eni kvůli zneužívání jejího dominantního postavení na italském trhu. Společnost vinila z odpírání volných kapacit v jejích plynovodech konkurenci nebo záměrně nedostatečných investic do plynovodů, což sečteno a podtrženo dlouhodobě poškozuje italské spotřebitele.

Pokud by se při vyšetřování tato podezření potvrdila (což je velmi pravděpodobné), mohla by Komise Eni uložit pokutu až do výše 10 % jejího obratu, což dělá přes půl bilionu eur. Brusel včera v prohlášení (v aj zde) zareagoval vstřícně: pokud Eni své sliby dodrží pravděpodobně upustí od jejího pokutování.

Italští energetici jdou ve stopách svých kolegů z Německa a Francie, kteří se též zalekli hrozby velké pokuty a nabídli Komisi významné ústupky. Eni by tak po německých E.ON a RWE a francouzské GDF Suez byla čtvrtou energetickou společností v řadě, jež urovná spory s Bruselem nabídkou odprodeje části aktiv.

„Navrhovaná opatření by mohla zajistit lepší přístup konkurence na italský trh se zemním plynem a přispět tak k utváření jednotného evropského trhu, který bude založen na volné soutěži,“ uvedla eurokomisařka Neelie Kroes na společné tiskové konferenci se Scaronim s tím, že Komise má nyní problém s konfliktem zájmů v Eni: vlastní plynovody, ovšem zároveň prodává zemní plyn.

Jakákoliv snaha Eni o navýšení  množství přepravovaného plynu je nyní podle Kroes „víc než vyvážena“ maximalizací zisků z jeho prodeje, kterých Eni dosahuje omezováním přístupu konkurence na trh.

Společnost Eni, jež je ve vlastnictví státu, nyní kontroluje 89 % strategického plynovodu TAG, který do Itálie přivádí plyn z Ruska, 49 % v plynovodu TENP a 46 % v Transitgas, jež vedou do severní Evropy. Prodejem těchto tří podílů hodlá získat okolo 1,5 miliardy eur.

Eni není jen pod tlakem z Bruselu – italští regulátoři jí hodlají přimět k prodeji majoritního podílu ve společnosti Snam Rete Gas, která má v Itálii na starosti správu plynovodů.

(EurActiv s Reuters)