Testy jaderných elektráren mají být podle expertů šité na míru

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: xedos4.

Evropská komise zveřejnila zprávu z výsledků zátěžových testů evropských jaderných elektráren. Nedostatky prý kontroly nalezly ve většině zařízení, žádné z nich však nebude potřeba uzavřít. Proč by měla o bezpečnosti jádra rozhodovat Komise? A jaké budou konečné náklady na nová bezpečnostní opatření?

Evropská komise dnes (4. října) zveřejnila zprávu o výsledcích zátěžových testů evropských jaderných elektráren. Ty měly otestovat jaderná zařízení kvůli obavám, které vzbudila loňská havárie atomové elektrárny v japonské Fukušimě (EurActiv 16.3.2011).

Již od úterka se objevovaly informace o tom, že stress testy odhalily řadu nedostatků. Nejvíce jich bylo objeveno ve Francii, která provozuje 58 jaderných elektráren. Ani jedna z nich prý není zcela v pořádku. Kritika se nevyhnula ani českým jaderným elektrárnám Temelín a Dukovany. Dobře naopak dopadla zařízení ve Velké Británii a Německu.

Zpráva také ukázala, že v rámci Evropy panují v oblasti jaderné bezpečnosti rozdílné standardy. Podle Komise je proto potřeba co nejpodrobněji zjistit, jak na tom evropské elektrárny ve skutečnosti jsou a nastavit pro všechny stejná základní pravidla.

„Obecně je situace uspokojivá, ale nemůžeme usnout na vavřínech. Všechny zainteresované orgány musí spolupracovat, aby ve všech jaderných elektrárnách v Evropě bylo zajištěno dodržování nejpřísnějších bezpečnostních norem,“ prohlásil na tiskové konferenci evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger.

Podle sdělení Komise bude zlepšení bezpečnostních prvků potřebné téměř na všech evropských jaderných elektrárnách. K uzavření žádné z nich však bezpečnostní orgány neshledaly důvod. Celkově bude odstranění nedostatků ve více než 140 evropských elektrárnách vyžadovat částku ve výši až 25 miliard eur.

„Největší náklady připadají na staré elektrárny ve Francii, kde je navíc situace komplikována tím, že většina z nich se nachází v blízkosti moře. Je jasné, že pro jaderný průmysl je to problém, protože bude muset investovat tam, kde to ještě před několika měsíci neočekával, a tyto investice se mu nebudou nijak vracet,“ řekl EurActivu Karel Polanecký z Hnutí Duha.  

Podle odborníků ze společnosti Candole Partners bude konečná částka pravděpodobně nižší. „Částka je pouhým odhadem, otázka bezpečnosti jaderné elektrárny je specifická a musí být šitá na míru daného zařízení. Běžné plánování nákladů na projekt jaderné elektrárny v sobě zahrnuje náklady na bezpečnostní rizika a jejich navýšení může představovat problém. Pokud bychom se však podívali do minulosti, plánované náklady jsou vždy přesáhnuté,“ uvedl Matúš Strážnický.

Nejde o nedostatky

Pokud jde o bezpečnost českých jaderných elektráren, podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové zpráva Evropské komise nepřináší nic, co by se neobjevilo v hodnocení jednotlivých členských států.

„Nebyla nalezena žádná závažná situace, která by identifikovala obrovskou bezpečnostní díru nebo nedostatek. Byly jen identifikovány věci, které se dají zlepšit. To ale přece nutně neznamená, že elektrárny nejsou dostatečně bezpečné,“ citovala ji ČT.

Podle hodnocení chybí českým elektrárnám například systémy včasného varování před zemětřesením. Česká republika dostala například také doporučení, aby zvýšila ochranu naftových čerpadel proti povodním. Podle odhadů Komise by úpravy na českých elektrárnách mohly vyjít asi na 2 miliardy korun.  

„Při každém dalším srovnávání se vyvíjejí technologie, při každém takovém srovnávání se objevují další možnosti, jak zlepšit bezpečnost. Ale to, že navrhujete, jak ještě něco zlepšit, neznamená, že máte nějaký nedostatek,“ řekl k tomu podle ČT ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

„Rozhodnutí o zátěžových testech bylo centrální. Je už otázkou detailu, do jaké míry jsou přizpůsobitelná pro danou jadernou elektrárnu. Stejná zkouška pro elektrárnu ve středoevropském regionu může mít přirozeně jiný výsledek než pro elektrárnu ve Francii u mořského pobřeží,“ řekl EurActivu Strážnický.

Proč Brusel?

O doporučeních Komise pro jaderné elektrárny se dnes hovořilo i v Evropském parlamentu. Podle českého europoslance Evžena Tošenovského (ECR), který je místopředsedou výboru pro průmysl, výzkum a energetiku, by o bezpečnosti elektráren neměli rozhodovat úředníci v Bruselu. „Sdělení  ukazuje, že se Evropská komise snaží otázku jádra politizovat, a to je nepřípustné,“ prohlásil.

„Motivace Evropské komise vychází z toho, že máme novou zkušenost, kterou přinesla havárie ve Fukušimě. Samozřejmě ještě před dvěma lety to nikdo nedokázal předpovědět. Ta úvaha vycházela z toho, že je potřeba zaměřit se na extrémní situace. Při běžném provozu nevznikají situace, které by mohly vést k tak extrémním problémům, Fukušimu ale nikdo také nedokázal předpovědět. Účel je tedy čistě preventivní,“ řekl k tomuto tématu Polanecký.

Pojedou Dukovany dál?

České jaderné elektrárny se v médiích objevily ještě v další souvislosti. Jak včera informoval deník E15, mohla by Evropská komise požadovat odstavení elektrárny v Dukovanech kvůli tomu, že využívá palivo vyrobené z uranu, který je obohacován v Rusku, tedy mimo území Unie. To je prý v rozporu s evropskou deklarací z Korfu z roku 1994.

Společnost ČEZ však takový scénář prostřednictvím svého tiskového mluvčího Ladislava Kříže popřela. Smlouvy na dodávky paliva totiž byly podepsány ještě před vstupem Česka do EU. Jak posléze informoval Český rozhlas s odvoláním na pracovníky Zásobovací agentury Euratom v Lucemburku, provoz Dukovan by neměl být ohrožen. Podle expertů z Candole Partners by navíc byl takový krok ze strany EU krátkozraký a ČEZ by jej mohl využít ve svůj prospěch.

Podle Kříže je však pravda, že ČR čelí ze strany Unie určitému tlaku na to, aby neprodlužovala životnost Dukovan, která bude končit v letech 2015 až 2017. Důvodem jsou údajné obavy z nespolehlivých reaktorů sovětského typu VVER-440. Nová Státní energetická koncepce, kterou by měla v nejbližší době schvalovat vláda, přitom s prodloužením životnosti Dukovan počítá (EurActiv 21.8.2012).