Jaderné testy s útoky teroristů nepočítají

Komisař pro energetiku Günther Oettinger; zdroj: Evropská komise.

Evropští experti na jadernou bezpečnost se v noci na dnešek s Evropskou komisí dohodli na parametrech zátěžových testů jaderných elektráren. Scénáře počítající s odolností elektráren proti útokům teroristů testy nakonec obsahovat nebudou. Uvedl to komisař pro energetiku Günther Oettinger.

Komisař Günther Oettinger dnes oznámil, že se skupina expertů na jadernou bezpečnost s Evropskou komisí v noci na dnešek dohodla na podobě zátěžových testů, kterými by mělo projít všech 143 jaderných elektráren nacházejících se na území Evropské unie.

Testy nakonec nebudou obsahovat odolnost elektráren vůči útokům teroristů, ale pouze vůči nepředvídatelným přírodním katastrofám. Podle komisaře by se elektrárny měly testovat například na povodně, vlny tsunami, zemětřesení, extrémní horka a extrémní zimy, ale také na jejich kombinaci. Součástí testů mají být nakonec i chyby zaviněné lidským faktorem včetně pádů letadel, ale ne útoky teroristů. Oettinger to uvedl na dnešní tiskové konferenci.

Přísnější testy požadovalo hlavně tradičně protijaderné Rakousko, ale také Oettingerovo rodné Německo, kde se odpor proti jaderné technologii začal stupňovat ještě před událostmi v Japonsku. Proti byly však další členské země v čele s Francií, Velkou Británií a Českou republikou, jejichž vlády s rozvojem jaderné energetiky počítají i do budoucna.

Komisař, který původně prohlašoval, že se pod méně přísnou variantu testů „nepodepíše“, nakonec dnes vyjádřil pro námitky odpůrců přísnějších testů pochopení. „Otázka obrany proti nebezpečí terorismu není úkolem nadnárodních orgánů, ale součástí národní bezpečnosti,“ řekl dnes Oettinger rozhlasové stanici Deutschlandfunk a dodal, že chápe, když některé členské státy nechtějí veřejnost informovat o tom, jak by se bránily případným teroristickým útokům. „Mohlo by to k útokům dokonce podněcovat,“ uvedl komisař.

Obavy z možného poskytování návodu teroristům vyjádřil minulý týden na Evropském jaderném fóru v Praze český premiér Petr Nečas (EurActiv 20.5.2011).

Přestože odolnost elektráren proti teroristickým útokům součástí zátěžových testů nebude, podle komisaře má v nejbližší době na evropské úrovni vzniknout zvláštní pracovní skupina, která se hrozbou terorismu bude zabývat. Vedle expertů na jadernou bezpečnost do ní mají být přizváni zástupci dalších národních agentur, jejichž hlas by mohl být relevantní.

S výsledkem jednání nakonec vyjádřilo souhlas i Rakousko. Ministr životního prostředí Nikolaus Berlakovich uvedl, že vyjednávání byl „opravdu o tvrdý boj“ a ocenil, že se jedná o „vůbec první jaderné testy na evropské úrovni“.

Ekologická sdružení ale radost nesdílí. Jan Haverkamp z Greenpeace Velkou Británii, Francii a Českou republiku obvinil z „rozmělnění dohody“. Testům dále vytkl, že nebudou nezávislé a „neřeknou nám, jestli jsou některé nejevidentnější cíle útoku teroristů v Evropě chráněny nebo ne“.

Uspokojení s výsledkem jednání vyjádřil naopak europoslanec Jan Březina (EPP, KDU-ČSL). Dohodnutá podoba testů podle něj „zůstává v mezích zdravého rozumu“. Březina uvedl, že koordinace bezpečnostních testů na evropské úrovni je v případě rizik spojených s přírodními katastrofami „užitečná“.

Poslanec ale nesouhlasí s testováním na havárie zaviněné lidským faktorem a úmysl zařadit jej do zátěžových testů označuje za „zvrhlost“. „Těžko se zbavit dojmu, že těm, co prosazují absurdně tvrdé podmínky zátěžových testů, nejde ve skutečnosti o nic jiného než o likvidaci jaderné energetiky,“ prohlásil europoslanec.

Na provedení testů se EU dohodla v reakci na únik radiace z japonské jaderné elektrárny Fukušima, k němuž došlo v březnu v důsledku ničivého zemětřesení a vlně tsunami.

S testy by 14 členských států, na jejichž území se jaderné elektrárny nacházejí, měly začít v červnu. Jejich výsledky by měla mít Evropská rada k dispozici na konci roku.