Státy G8 vyzvaly ke zpřísnění mezinárodních pravidel pro jadernou bezpečnost

G8 v Deauville; zdroj: Evropská komise.

Vrcholní představitelé skupiny sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska G8 požadují zpřísnění mezinárodních pravidel pro jadernou bezpečnost. Na summitu G8 ve francouzském Deauville to uvedl francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země skupině předsedá.

„Všichni chceme vysoké standardy regulace jaderné bezpečnosti, které by platily pro všechny země využívající jadernou energii pro civilní účely, a které by bezpečnost zvýšily na maximální možnou úroveň,“ řekl Nicolas Sarkozy včera v Deauville.

Podle francouzského prezidenta k jaderné energii neexistuje žádná alternativa. Sarkozy ovšem zdůraznil, že o výstavbě nových elektráren má rozhodovat především bezpečnost, cena je až na druhém místě. „V případě jádra je kritériem číslo jedna bezpečnost,“ prohlásil prezident země, která drtivou většinu své elektřiny vyrábí právě z tohoto zdroje.

Sarkozy neupřesnil, jak by případné zpřísňování pravidel mělo vypadat. Další účastníci jednání včetně předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa se ale kloní k názoru, že by mělo dojít k úpravě Úmluvy o jaderné bezpečnosti vydané Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).

Úpravu bezpečnostních pravidel MAAE podpořil také poradce japonského premiéra Naoto Kana. Posílit by se podle něj měla i spolupráce mezi národními úřady pro jadernou bezpečnost.

Japonsko chce příští rok ve spolupráci s MAAE uspořádat mezinárodní konferenci o jaderné bezpečnosti. Jejím tématem by podle Kanova tajemníka Tetsura Fukuyamy měla být ponaučení z japonské havárie.

Německá kancléřka Angela Merkel, jejíž vláda v reakci na události v Japonsku rozhodla o zrušení rozhodnutí, které počítalo s prodloužením doby životnosti německých jaderných elektráren, uvedla, že je se způsobem, jak jsou v závěrečném komuniké summitu G8 formulována vyjádření k jaderné bezpečnosti, spokojená.

„Je třeba, aby spolu všechny světové organizace pro jadernou bezpečnost spolupracovaly,“ řekla kancléřka novinářům a dodala, že „oproti současné situaci je to významný posun“.

Podle ruských představitelů by mezinárodní bezpečnostní standardy MAAE měly být povinné. Měla by se rovněž zavést omezení pro výstavbu jaderných elektráren v oblastech se zvýšeným rizikem zemětřesení.

Nikolaj Spassky, náměstek ředitele ruské státní jaderné společnosti Rosatom, uvedl, že země, které využívají jadernou technologii, by mělo k respektování bezpečnostních norem MAAE nutit mezinárodní právo. „Tak to dnes ale určitě nefunguje,“ řekl Spassky novinářům. V mezinárodním právu by podle něj měla být zakotvena také „odpovědnost státu za rychlou a přiměřenou reakci na katastrofy“.

Diplomaté z MAAE, jejíž sídlo se nachází ve Vídni, ale uvádějí, že členské státy nejsou v názoru na to, zda by bezpečnostní standardy měly být povinné, jednotné. Nemají jasno ani v tom, zda by MAAE měla mít právo na dodržování bezpečnostních standardů dohlížet.

Nyní je MAAE odpovědná „pouze“ za vytváření bezpečnostních doporučení. Dohledem nad dodržováním bezpečnostních norem jsou ale pověřené národní úřady pro jadernou bezpečnost.

Experti na jadernou bezpečnost ze zemí EU se tento týden shodli na kritériích zátěžových testů jaderných elektráren, jimiž by mělo projít všech 143 provozů, které se na území Evropské unie nacházejí (EurActiv 25.5.2011).

Barroso ale zdůraznil, že by si zátěžovými testy měly projít i elektrárny za hranicemi EU. „Mluvíme-li o jádru, mluvíme o celém světě. Chceme, aby jaderné testy proběhly i mimo Evropu,“ uvedl. Evropská komise by k provedení stress testů ráda přiměla i země jako je Švýcarsko, Rusko, Ukrajina nebo Arménie.