Spotřeba energií v EU by měla do roku 2030 klesnout o třetinu, tvrdí Evropská komise

Günther Oettinger, evropský komisař pro energetiku; zdroj: Evropská komise.

Evropská unie by měla do roku 2030 dosáhnout třicetiprocentních úspor energie. S návrhem přišla Evropská komise, konečně slovo však budou mít členské země. Ty by se měly k návrhu vyjádřit na říjnovém summitu energetické a klimatické politiky. Česko o podobný závazek nestojí.

„Je to ambiciózní a zároveň realistické,“ komentoval dnešní návrh komisař pro energetiku Günther Oettinger. Cílem je podle něj mimo jiné i vyslat signál trhům, aby investovaly do úsporných technologií. 

Nižší emise o 40 procent 

Dnes zveřejněný záměr doplňuje lednový návrh komise, aby EU do roku 2030 snížila o 40 procent emise skleníkových plynů z hodnot roku 1990. Na celounijní úrovni by měl také existovat závazek, aby 27 procent energie pocházelo z obnovitelných zdrojů.

Podle komise ke splnění 40procentního snížení emisí by stačil závazek energetických úspor ve výši 25 procent, v médiích se před dnešním rozhodnutím komise objevovaly údaje okolo 27 či 28 procent. 

Kde budou investice nejvíce potřeba, ale podle něj bude záviset až na konkrétních rozhodnutích, jak podobného cíle dosáhnout – zda snahou redukovat spotřebu fosilních paliv například v dopravě či třeba snižováním energetické náročnosti provozu staveb. „Ale předpokládám, že se budeme pohybovat v dvouciferných částkách milionů eur,“ dodal Oettinger. 

Téma energetické účinnosti a úspor nabylo v EU na významu v souvislosti s ukrajinskou krizí. Unie přemýšlí, jak snížit závislost na importu z Ruska. Dnes komise uvedla, že každé procento energetických úspor na evropské straně sníží potřebu dovozu plynu o 2,6 procenta. 

Závazek není v zájmu unie, tvrdí Česko 

Česká republika si ale nemyslí, že by stanovení takového závazného cíle bylo v zájmu unie nebo Česka, poznamenal dnes v Bruselu státní tajemník pro EU Tomáš Prouza. „Česko dlouhodobě úspěšně snižuje energetickou náročnost své ekonomiky,“ řekl. Sdělení komise si podle něj česká vláda zanalyzuje.  

Celý článek najdete na webu E15.cz.