Spor o plyn z Ruska zavařil jihovýchodu EU

Zdroj: http://south-stream.info.

Ze států na jihu Evropy, kterými povede ruský plynovod South Stream, se stala rukojmí. O jejich osudu se bude rozhodovat v Moskvě a Bruselu. Zatím poslední jednání mezi evropským komisařem pro energetiku Güntherem Oettingerem a jeho ruským protějškem Alexandrem Novakem skončilo bez výsledku. Spor o plynovod pokračuje.

Šestice států Evropské unie a Srbsko podepsaly s Ruskem dvoustranné mezinárodní smlouvy o stavbě plynovodu na svém území. Jenže Evropská komise loni v prosinci řekla, že smlouvy odporují unijnímu právu a že je nutné je vyjednat znovu. 

Rusko o ničem takovém nechce ani slyšet. Minulý týden ruský velvyslanec při EU Vladimír Čižov vzkázal unijním institucím: „S komisí jednat budeme. Ne však o smlouvách, ale o přizpůsobení unijních energetických pravidel těmto smlouvám.“ Podle těchto pravidel nesmí dodavatel plynu zároveň vlastnit plynovod. V případě South Streamu bude obě role hrát ruský Gazprom. Navíc jiný plyn než z Ruska do trubky nebude smět. 

„Ve sporu o plynovod South Stream má Rusko silnější pozici než EU,“ myslí si expert na Rusko Petr Kratochvíl.

Unijní státy hostící South Stream – Bulharsko, Maďarsko, Řecko, Slovinsko, Chorvatsko a Rakousko – jsou v kleštích. Když Rusku vypovědí smlouvy, zažaluje je Moskva u mezinárodních soudů a s velkou pravděpodobností vyhraje a bude se domáhat odškodnění. Pokud se dotčené země vzepřou Bruselu, skončí za nedodržování unijních pravidel u Evropského soudního dvora a následně s pokutou.

Další kolo bitvy o jižní plynovod se odehraje už příští úterý. Na pravidelném rusko-unijním summitu se o něm budou bavit špičky Ruska a Evropské unie. 

„Ve sporu o plynovod South Stream má Rusko silnější pozici než Evropská unie. Komise je přetížená jinými vnitřními problémy, navíc už dříve se zájmy jižních členských států se zájmy komise ohledně plynovodu rozcházely,“ tvrdí Petr Kratochvíl, expert na Rusko a ředitel českého Ústavu mezinárodní vztahů.

Pikantní je podle něj i skutečnost, že se poprvé v historii stalo, aby Moskva vyzvala Brusel k úpravě svých právních předpisů. „Historicky vždy EU nutila Rusko k harmonizaci svého práva s unijní legislativou,“ dodává Kratochvíl. 

Celý text najdete na webu E15.cz.