Španělsko porušilo evropskou legislativu

Vládnoucí politici ve Španělsku podle Evropského soudního dvora nejednali v souladu s unijními regulemi, když bránili převzetí domácích energetických firem zahraniční konkurencí. Narušili tak jednu ze základních svobod – tu o pohybu kapitálu – uplatňovaných v rámci sedmadvacítky.

V případě jehož projednávání právě zakončil Evropský soudní dvůr v Lucemburku šlo o to, zda si Španělé mohou dovolit požadovat schválení převzetí domácích společností firmami ze zahraničí ještě před jeho uskutečněním. Podle španělského národního energetického regulátora NEC i současné vládnoucí garnitury je takový postup v případě energetického sektoru nezbytný pro zachování energetické bezpečnosti. Opačného názoru byl ale komisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy, který podal žalobu k Evropskému soudnímu dvoru. V ní konkrétně napadl postup španělských úřadů, který uplatňovaly při pokusu o převzetí španělské Endesy od společností Acciona a Enel.

Evropští soudci dali v tomto případě za pravdu názoru Komise i mnoha analytiků, kteří španělské obstrukce při akvizicích považovali za čistě ochranářské opatření narušující základní principy vnitřního trhu Unie. Ve zdůvodnění soudu se doslova uvádí, že předběžné schválení převzetí „omezuje volný pohyb kapitálu.“ Dále se v dokumentu píše, že Španělsko neprokázalo „nezbytnost zmíněného systému pro zajištění jeho energetické bezpečnosti.“ Soud také ve svém zdůvodnění označuje španělské praktiky za diskriminační vůči zahraničním investorům.

Rozhodnutí lucemburského soudu podle předpokladů vyvolalo uspokojení na půdě Komise, která v něm vidí potvrzení faktu, že na „společném vnitřním trhu nemají speciální práva domácích společností své místo.“ Verdikt soudu se hodil jako munice i španělské opozici, která už před časem komentovala postup vlády jako „nespravedlivý, svévolný a nelegální.“ Naopak rozsudek zasadil další ránu španělské vládě, jejíž prohra u Evropského soudního dvora je letos už druhou v pořadí a navíc se na obzoru dost možná rýsuje třetí.

Španělsko totiž evropští soudci „klepli přes prsty“ již tento rok v březnu, kdy shledali nelegálním jeho postup v případu převzetí Endesy německým energetickým gigantem E.ON. Ten nakonec kvůli strachu z právních tahanic z celé akvizice čítající přibližně 42 miliard eur  vycouval. Další případ, jehož okolnosti přezkoumává komisařka Neelie Kroes, se týká zmařené koupě španělské společnosti Iberdrola společnostmi Enel a Acciona. Je možné, že i u této akvizice se brzy dočkáme žaloby.