Slavnostní ceremoniál zahájí provoz plynovodu Nord Stream

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv společně s německou kancléřkou Angelou Merkel a dalšími lídry evropských států dnes (8. listopadu) slavnostně zahájí provoz plynovodu Nord Stream, který má do Evropy přivádět ruský plyn po dně Baltského moře.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv se slavnostního prvního otočení kohoutkem, které proběhne dnes u města Lubmin na severovýchodě Německa, zúčastní společně s německou kancléřkou Angelou Merkel, nizozemským premiérem Markem Ruttem, francouzským premiérem Françoisem Fillonem a v neposlední řadě i eurokomisařem pro energetiku Güntherem Oettingerem.

Plynovod, od něhož si Moskva slibuje snížení závislosti na tranzitu suroviny přes území Běloruska a Ukrajiny, povede ruský plyn z města Vyborg, které se nachází 130 kilometrů od Petrohradu, do německého města Greifswald. V Německu na potrubí Nord Streamu mají navázat plynovody OPAL a NEL.

Do České republiky bude ruský plyn proudit právě přes první zmíněný německý plynovod, na který bude napojen plynovod Gazela, jenž se staví v západních Čechách. Poprvé by jím měl ruský plyn proudit v roce 2012.

Kapacita celého potrubí Nord Streamu, které dosahuje délky 1.224 kilometrů a vede po dně Baltského moře, je 55 miliard kubických metrů plynu, což pro srovnání představuje skoro dvojnásobek Nabucca a je to zároveň množství, které by bylo schopné uspokojit potřeby více než 25 milionů domácností. Zatím ale bude do západní Evropy proudit 27,5 miliardy metrů krychlových plynu. Kapacita se zdvojnásobí až příští rok, kdy má být dokončena výstavba druhého souběžného potrubí.

Po skončení slavnostního ceremoniálu se ruský prezident sejde s německým prezidentem Christianem Wulffem. Oba politici budou podle informací tisku probírat ekonomickou, energetickou a bezpečnostní spolupráci. Řeč zcela jistě dojde i na dohodu o bezvízovém styku mezi členskými zeměmi EU a Ruskem.