Škoda JS bude modernizovat maďarskou elektrárnu Paks

zdroj: Shutterstock; autor: prochasson frederic

Plzeňská strojírenská společnost Škoda JS vyhrála tendr na dodávku části bezpečnostních systémů pro maďarskou jadernou elektrárnu Paks. Do roku 2019 dodá elektrárně systémy řízení pohonů řídicích tyčí reaktoru a systémy řízení výkonu celkem za miliardu korun. Pro Škodu JS, která se ucházela v rámci konsorcia MIR1200 v loni zrušeném tendru o dostavbu Temelína, je podepsaný kontrakt významný. Má hodnotu čtvrtiny zakázek, které firma získala za celý minulý rok.

„Díky zakázkám v objemu pět miliard korun jsme loni a letos položili velmi dobré základy pro příští období. Nehledě na dopad ukončení temelínského tendru a nákladů s ním spojených se nám podařilo zajistit kontinuitu hospodářských výsledků. Za loňský rok očekáváme provozní zisk kolem sta milionů korun,“ říká Miroslav Fiala, předseda představenstva Škody JS.

Výměna bezpečnostních systémů souvisí s přechodem ze zastaralého analogového systému původního ruského dodavatele z osmdesátých let minulého století na moderní digitální systém. Škoda JS se o zakázku utkala s francouzskou Arevou a ukrajinskou společností Impulz. Mohla se opřít o skutečnost, že reaktory ve čtyřech blocích elektrárny na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let vyrobila a namontovala.

Další české firmy

Na modernizaci maďarské elektrárny se podílejí také další české firmy. Jejich podíl na celkové hodnotě projektu činí 80 procent. Příbramská společnost ZAT bude v roli subdodavatele pro Škodu JS dodávat technologii primární části reaktoru za stovky milionů korun. Firmě pomohla i reference z českých Dukovan, kde maďarským inženýrům ukázala svůj systém řízení polohy tyčí pro primární okruh.

Autor: Jan Stuchlík, E15.cz

Celý článek naleznete na webu E15.cz.