Severské zelené energetické certifikáty se stávají skutečností

Ministři energetiky Švédska a Norska včera (7. září) oznámili, že jejich země se dohodly na vytvoření společného trhu s certifikáty pro zelenou energii.

Maud Olofsson, švédská ministryně pro podnikání a energetiku, a Terje Riis-Johansen, norský ministr pro ropu a energetiku, podepsali ve Stockholmu dohodou, kterou oživili starou myšlenku o zavedení "zelených certifikátů" v Norsku. Cíl obou zemí je vytvoření společného trhu s certifikáty pro zelenou energii, jejichž prodej odstartuje v roce 2012, uvádí se ve společném prohlášení.  

Myšlenka zavedení certifikátů byla diskutována již v roce 2006, ale nakonec byla Norskem zamítnuta. Důvodem byly vysoké náklady, které by zatížily konečné spotřebitele a průmyslníky. Norsko se místo toho soustředilo na podporu oblasti obnovitelných zdrojů energie a energetickou efektivnost.  

Na druhou stranu Švédsko již od roku 2003 praktikuje model národních zelených certifikátů, kterým podporuje zelenou energetiku. Princip spočívá v tom, že za každou MWh elektřiny, kterou producent elektrické energie vyrobí, získá od vlády zelený certifikát, který může prodat a zajistit si tak zvláštní příjem.   

Zelené energetické certifikáty, na jejichž vydávání se obě severské země dohodly, nebudou rozlišovat a upřednostňovat žádný druh obnovitelných zdrojů energie. Ministři obou zemí také ubezpečili, že systém bude kompatibilní se zavedeným švédským modelem.   

Již dříve švédská vláda oznámila, že plánuje do roku 2020 vyrábět ročně 25 TWh elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Norsko se k tomuto cíli připojilo a jako první krok k jeho dosažení považuje vytvoření společného trhu, píše se v prohlášení.  

"Společně neseme zodpovědnost za klima a rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Společný systém energetických certifikátů je krokem správným směrem," prohlásila švédská ministryně Olofsson a dodala, že posílená spolupráce pomůže zvýšit energetickou bezpečnost obou zemí.  

Oba ministři se také shodli, že větší proud investic do obnovitelných zdrojů energie s sebou nese potřebu posilování severských energetických sítí. Ministryně Oloffson uvedla, že součástí systému severských energetických certifikátů bude propojování sítí v rámci Severské spolupráce.  

Švédsko přikládá velkou váhu na vytváření přeshraničních elektrických a plynovodních sítí. Plánuje, že využije svého šestiměsíčního předsednictví Evropské unii k urychlení vytvoření Baltického energetického trhu.