Seriál WikiLeaks pokračuje: Putin a Berlusconi se hájí proti nařčením

Poté, co server Wikileaks zveřejnil na internetu další salvu nelichotivých tajných amerických depeší, reakce státníků na sebe nenechaly dlouho čekat. Premiéři Ruska a Itálie, Vladimir Putin a Silvio Berlusconi, všechna obvinění z mafiánských praktik popřeli.

Rusko se již ohradilo proti nařčení španělského státního zástupce, které je také součástí odhalených depeší, jež popisuje tuto zemi doslova jako „skutečný mafiánský stát“ i proti výrokům odborníků na ropnou problematiku, kteří v záznamu naznačili, že premiér Vladimir Putin nastřádal své bohatství nezákonným způsobem.

Konkrétním zdrojem Putinova majetku má podle nich být švýcarský podnik Gunvor, který obchoduje s energiemi. Spekuluje se, že ruský premiér nad ním má plnou kontrolu. Takové výroky však popřel jak samotný Putin, tak vedení Gunvoru.

V šifrované zprávě z 8. února tohoto roku určené do rukou americkým diplomatům, se španělský státní zástupce José Gonzalez, jež je považován za experta na ruské podsvětí, vyjádřil v tom smyslu, že nevidí žádný rozdíl mezi činností ruské vlády a organizovaným zločinem. Pod tento text se podepsal také americký velvyslanec v Moskvě John Beyerle.

„Země, která má takové diplomaty, si zaslouží pouze politování,“ reagoval na ostrá slova zprávy Dmitrij Peskov, mluvčí premiéra Putina. „Za předpokladu, že jde o skutečné depeše, se člověk musí ptát, proč diplomaté píšou takové hovadiny,“ dodal Peskov. Jeho vyjádření přinesla ČTK.

Hrozí diplomatická roztržka?

To, jak situaci komentoval Peskov, by mohlo naznačit, že Moskva má v úmyslu, znemožnit Beyerlovi výkon jeho funkce velvyslance a označit ho za „persona non grata“. Beyerle by tak musel Rusko okamžitě opustit.

Americký diplomat měl až dosud v Moskvě velmi dobré postavení, za něž může i rodinná historie Beyerlových. Otec nynějšího velvyslance, Joseph Beyerle, totiž za druhé světové války bojoval jak na americké frontě, tak v armádě Sovětského svazu. V Rusku je jeho jméno symbolem válečného hrdiny.

Rusko-italská spolupráce

Z obsahu dalších zveřejněných tajných zpráv americké diplomacie vyplývá, že se italský předseda vlády Silvio Berlusconi údajně osobně obohacuje z obchodu s energiemi mezi Itálií a Ruskem.

Tyto údaje pochází z pera bývalého amerického velvyslance v Římě Ronalda Spogliho a jeho nástupce Davida Thornea.

Jak už bylo řečeno, vůdce italského vládního kabinetu všechna tato obvinění rezolutně odmítá.

„(Spojeným státům) musí být zcela jasné, že nemám vůbec žádné zájmy v jiné zemi, že mi vůbec nejde o osobní zájmy, a že se starám pouze o zájmy Italů a své země," citovala Berlusconiho postoj italská zpravodajská agentura ANSA.

Spogli však informoval o dalších údajných podivných praktikách italského a ruského premiéra, na které ho upozornil gruzínský velvyslanec v Římě. „Putin slíbil Berlusconimu procenta ze zisků, které poplynou z každého plynovodu postaveného Gazpromem ve spolupráci s největší italskou ropnou a plynárenskou společností Eni,“ uvádí depeše.

Jedná se o plynovod South Stream, společný projekt Gazpromu a ENI, na něž se pohlíží jako na konkurenta plynovodu Nabucco, jehož výstavbu upřednostňuje Evropská unie. K projektu Nabucco dala původně v 90. letech podnět americká administrativa.

Seriál s názvem odtajňování amerických diplomatických dokumentů zřejmě ještě není u konce. WikiLeaks prohlašuje, že má k dispozici celkem 250 tisíc takovýchto depeší, z čehož něco přes 15 tisíc podléhá přísnému utajení.