Senát projednává zákon o ochraně ovzduší, poplatky za znečišťování nejspíše zachová

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Zatímco dolní komora českého Parlamentu minulý měsíc rozhodla o postupném zrušení poplatků za vypouštění škodlivin do ovzduší, očekává se, že Senát bude hlasovat pro jejich zachování. Senátní podvýbor pro energetiku navrhuje, aby poplatky nebyly zrušeny naráz, ale postupně se snižovaly. Vláda přitom původně navrhovala, aby se poplatky v následujících letech naopak zvyšovaly.

Český Senát dnes projednává zákon o ochraně ovzduší, který se stal během posledního měsíce předmětem tvrdých politických vyjednávání zejména kvůli otázce poplatků za znečišťování ovzduší.

Před měsícem návrh zákona prošel Poslaneckou sněmovnou, která rozhodla, že od konce roku 2015 firmy nebudou muset platit za vypouštění oxidu siřičitého, oxidů dusíku a těkavých organických látek. Za tuhé znečišťující látky by měly společnosti platit do konce roku 2021, poté by měly být zrušeny i tyto poplatky.

Vládní návrh přitom naopak původně počítal s tím, že poplatky budou zachovány a v letech 2017 až 2012 se zvýší až na 3,5násobek současné sazby.  

Rozhodnutí poslanců vyvolalo nespokojenost v regionech, které se dlouhodobě potýkají s vysokým znečištěním ovzduší. Proti zrušení poplatků se postavili představitelé Moravskoslezského a Ústeckého kraje, Poslaneckou sněmovnu kritizovaly také ekologické organizace a ministerstvo životního prostředí, které se zasazuje o jejich zvýšení.

Proti poplatkům se naopak staví průmysl. Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj upozornil, že továrny již nyní platí velké peníze za modernější technologie. Poplatky jsou proto podle něj zbytečné. 

„Český průmysl by tak v následujícím období zaplatil zhruba přes pět miliard korun, které by jinak mohl investovat do jiných ekologických projektů. Ale co je důležité: nakonec tyto poplatky zaplatíme my všichni na našich účtech za teplo, energii a podobně,“ uvedl.

Kritici poplatků se odvolávají mimo jiné na záměr EU snížit objem emisních povolenek v systému obchodování s emisemi, což by vedlo ke zvýšení jejich ceny (EurActiv 27.2.2012). Od roku 2016 by navíc měla evropská směrnice o průmyslovém znečištění zavést povinnost používat z hlediska vypouštění emisí neejefektivnější dostupné technologie. Podle kritiků by v takové situaci přestaly být poplatky motivační.

Postupné snižování

Očekává se, že Senát nebude s názorem dolní komory souhlasit a podobu zákona změní. Výbor pro životní prostředí připravil pozměňovací návrh, v němž doporučuje poplatky zachovat. „Návrh, který jsme připravovali s ministerstvem životního prostředí, je více motivační. Dává možnost, aby byly vyměřeny nižší poplatky podnikům, které se přiblíží evropským normám dříve, než jim to bude nakázáno,“ řekl médiím místopředseda výboru Karel Šebek z ODS.  

Návrhem se zabýval i senátní podvýbor pro energetiku. „Poplatky po roce 2016 nerušíme, počítáme ale s jejich postupným klesáním. Hlavně emise oxidů síry a dusíku na nulu určitě neklesnou, do roku 2022 půjdou konstantně dolů na dvě třetiny současného stavu,“ charakterizuje pozměňovací návrh předseda podvýboru Jiří Bis (ČSSD).  

S takovým kompromisem podle informací Hospodářských novin souhlasí i rozhodující průmyslové svazy.